×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wzrost zachorowań na boreliozę. Prawie dwa razy tyle przypadków co rok temu

Autor: oprac. MCD • Źródło: PAP22 kwietnia 2023 09:51Aktualizacja: 22 kwietnia 2023 11:34

Od początku roku potwierdzono w Polsce prawie dwa razy więcej zachorowań na boreliozę niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny odnotował dokładnie 2 753 przypadki tej choroby i 47 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Wzrost zachorowań na boreliozę. Prawie dwa razy tyle przypadków co rok temu
W tym roku odnotowano w Polsce już 2 753 przypadki boreliozy i 47 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu Fot. Darek Delmanowicz/PAP

 

Coraz więcej zachorowań na boreliozę. W tym roku już 2 753 przypadki

Zestawienie obejmuje okres od 1 stycznia do 15 kwietnia br. W analogicznym czasie 2022 były to 1 423 przypadki boreliozy i 14 kleszczowego zapalania mózgu.

Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni.

Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę. Zamiast pęsety można użyć miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które można kupić w aptece. Po wyjęciu miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować.

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu.

Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne takie, jak: gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest np. zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne.

Kleszczowe zapalenie mózgu to ostra choroba wirusowa, która często wiąże się z powikłaniami neurologicznymi. U części osób zakażonych dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Może też dojść do zapalenia rdzenia kręgowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dostępne są szczepionki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze