Wzrost akcyzy na papierosy uchroni tysiące Polaków przed groźnymi skutkami palenia?

Autor: Daniel Mieczkowski/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2012 18:07

Zwiększenie średniego podatku akcyzowego do 9,76 zł na paczkę papierosów spowodowałoby rzucenie palenia przez 618 tys. osób - wynika z raportu prezentowanego w środę (8 lutego) w resorcie zdrowia. Wiceminister Marek Haber przyznaje, że miały już miejsce pierwsze rozmowy z Ministerstwem Finansów na temat ewentualnej podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe.

- Wynika z nich, że resort finansów dostrzega możliwości podwyższenia akcyzy na wyroby tytoniowe - mówi Marek Haber. Zastrzega jednocześnie, że to dopiero początek drogi w kierunku wprowadzania zmian.

- Na szczegółowe informacje dotyczące wysokości lub terminu ewentualnej podwyżki akcyzy jest zdecydowanie za wcześnie - stwierdził wiceminister zdrowia.

Prezentowany w środę (8 lutego) raport "Ekonomiczne aspekty palenia tytoniu i opodatkowania wyrobów tytoniowych w Polsce" został sfinansowany przez organizację Bloomberg Philanthropies oraz fundację Bill and Melinda Gates Fundation w ramach inicjatywy Bloomberga na Rzecz Ograniczenia Używania Tytoniu. Badania zostały przeprowadzone w Polsce oraz m. in. w Rosji, Turcji i na Ukrainie.

10 mln Polaków pali tytoń
Z raportu wynika, że w naszym kraju mamy blisko 10 mln palaczy. Wysoki wskaźnik palenia przekłada się na dużą liczbę przedwczesnych zgonów, wysokie koszty opieki zdrowotnej i obniżoną produktywność.

Anna Kozieł z polskiego biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podkreśla, że wdychanie dymu tytoniowego zabija od 33 do 50 proc. osób narażonych na jego wpływ. Z danych WHO wynika, że palenie papierosów doprowadza rocznie w Polsce za około 60-70 tys. zgonów. Każdego dnia zaczyna palić około 500 dzieci w wieku od 13. do 17. lat.

WHO szacuje, że koszty opieki zdrowotnej, wynikające z chorób związanych z paleniem tytoniu wyniosły w 2004 r. niemal 18 mld zł. Inne koszty związane z paleniem, w tym zmniejszenie produktywności i wskaźnika zatrudnienia, szacowano w 2004 r. na 15 mld zł.

Wiceminister Marek Haber podkreśla, że palenie tytoniu jest jedną z głównych przyczyn zgonów na niezakaźne choroby, związanych m.in. z układem oddechowym i układem krążenia. Dodaje, że Polska jest - niestety - jednym z "liderów" w Europie pod względem liczby mieszkańców palących tytoń. Haber przypomniał o wprowadzonej w ub. r. regulacji, która ograniczyła palenie w miejscach publicznych i zapewnił, że resort nie zaprzestał poszukiwań sposobów ograniczenia palenia tytoniu.

618 tys. palaczy mniej?
Paulina Miśkiewicz, dyrektor biura WHO w Polsce podkreśla, że mechanizmy ekonomiczne są jednymi z najskuteczniejszych, prowadzących do ograniczenia palenia tytoniu, szczególnie przez osoby młode.

Z raportu "Ekonomiczne aspekty palenia tytoniu i opodatkowania wyrobów tytoniowych w Polsce" wynika, że jeśli Polska podniesie podatek akcyzowy na wyroby tytoniowe tak, aby uzyskać 124 euro na 1 tys. papierosów (9,76 zł od paczki papierosów), zbliżając się do średniej wysokości podatku akcyzowego w 15 krajach Unii Europejskiej, to takie posunięcie zapobiegnie 278 tys. zgonów. Wspomniana podwyżka akcyzy oznaczałoby wzrost cen papierosów o około 50 proc.

Autorzy raportu twierdzą, że po podwyżce akcyzy o wspomnianą wysokość 618 tys. dorosłych palaczy rzuci nałóg, a 215 tys. młodych osób w wieku 13-17 lat nie rozpocznie palenia. Dodatkowo uzyskany zostanie wzrost rocznych przychodów podatkowych do budżetu państwa o 7,1 mld zł.

W raporcie przedstawione są jeszcze dwa inne scenariusze podniesienia akcyzy. Wynika z nich, że jeżeli Polska podniesie podatek kwotowy do 90 euro na 1 tys. papierosów, tak aby uzyskać zgodność ze standardami Unii Europejskiej na rok 2018, to wówczas zapobiegnie 78 tys. przedwczesnych zgonów i uzyska dodatkowo 2,3 mld zł rocznie przychodów podatkowych.

Scenariusze podwyżek
Z kolei podniesienie łączne podatków akcyzowych do 70 proc. ceny detalicznej (około 109 euro/1 tys. papierosów) zapobiegnie - według autorów raportu, 192 tys. przedwczesnych zgonów oraz zwiększy przychody z tytułu podatku na wyroby tytoniowe o 5,2 mld zł.

- Mimo spadku liczby palaczy, wpływy do budżetu zwiększyłyby się. Uzyskane w ten sposób pieniądze mogłyby zostać przeznaczona na profilaktykę zdrowotną - wyjaśnia Anna Kozieł.

Jak podaje Stowarzyszenie MANKO, organizacja znana z prowadzenia kampanii antynikotynowych, cena papierosów w Polsce jest jedną z najniższych w Unii Europejskiej. Podatek akcyzowy stanowi w Polsce łącznie 66% średniej ważonej ceny. Średnia cena jednej paczki papierosów wynosi w Polsce ok. 2,80 euro, podczas gdy w Niemczech ok. 4,95 euro, we Francji 5,30 euro, a w Wielkiej Brytanii 8,45 euro.

Stowarzyszenie prezentuje kontrowersyjną dla palaczy tezę, że podniesienie akcyzy o 4% (jak miało to miejsce w Polsce w tym roku) jest nieskuteczne, bo nie wpłynie znacząco na spadek liczby wypalanych papierosów. Poziom inflacji wyniósł w  Polsce w roku 2011 r. 4,3%. Wobec tego, nowa stawka akcyzy spowoduje - jak podaje Stowarzyszenie - "najprawdopodobniej wzrost cen papierosów tylko o około 30 groszy na paczce".

Więcej o raporcie "Ekonomiczne aspekty palenia tytoniu i opodatkowania wyrobów tytoniowych w Polsce" poniżej - plik w formacie pdf, do pobrania. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum