Wyznania pacjentki: życie po przeszczepie twarzy

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2014 20:43

29-letnia Joanna, której pięć miesięcy temu lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach przeszczepili twarz, jest już w domu i powoli wraca do normalnego funkcjonowania. W programie Uwaga! TVN opowiedziała o swoim nowym życiu po przeszczepie.

Był to drugi przeszczep twarzy, przeprowadzony przez lekarzy z gliwickiego Centrum Onkologii pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego. Operacja trwała prawie 24 godziny a wskazaniem do przeprowadzenia przeszczepu była choroba genetyczna, która towarzyszy Joannie od urodzenia. Twarz kobiety była zniekształcona przez guzy i narośla, które usuwano podczas operacji plastycznych, ale wciąż pojawiały się nowe. Do tej pory przeszła 36 operacji korekcyjnych.

Po operacji Joanna straciła 12 kilogramów i była bardzo wycieńczona. Musiała od nowa uczyć się przełykać, mówić, a nawet chodzić. Jednak dzięki nowej twarzy spełniło się jej największe marzenie, na które czekała przez wiele lat. Joanna w rozmowie z reporterką Uwagi przyznała, że ma świadomość, iż czekają ją operacje korekcyjne, ale podoba się jej nowy, mały nos oraz ładne brwi.

Dzięki codziennej rehabilitacji, ale także ogromnej determinacji Joanna wróciła już do domu i teraz ćwiczy pod okiem swojego ojca, który przeszedł specjalne szkolenie w tym kierunku. Ponieważ już przed operacją bardzo pogarszał się jej wzrok, Joanna zaczęła uczyć się alfabetu Braille’a oraz programów głośnomówiących, które wykorzystuje teraz w komunikowaniu się przez internet. Jej marzeniem jest samodzielne funkcjonowanie i w przyszłości znalezienie pracy. 

Mimo problemów ze zdrowiem i postępującej utraty wzroku Joanna ukończyła administrację na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest pod opieką fundacji wpierającej osoby po przeszczepach, ze względu na ich długą rehabilitację.

Więcej: www.tvn24.pl 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum