Wystraszony pacjent nie będzie dobrze współpracował z radiologiem. Edukujmy

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2019 21:55

Bardzo często o powodzeniu obrazowego badania diagnostycznego decyduje przygotowanie pacjenta. Zdenerwowany chory jest bardzo złym partnerem do współpracy z radiologiem, dlatego ważna jest edukacja przed takim badaniem - mówi prof. Andrzej Urbanik, prezes Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego.

Wystraszony pacjent nie będzie dobrze współpracował z radiologiem. Edukujmy
Prof. Andrzej Urbanik, prezes Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego. Fot. PTWP

Jak zauważa prof. prof. Andrzej Urbanik, prezes Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, kierownik Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, pacjenci przychodząc na badanie radiologiczne mają czasami własne wyobrażenie na temat jego przebiegu. Bywają zaskoczeni w pracowni rtg, która coraz częściej - ze względu na zaawansowanie sprzętu - przypomina im niemal salę operacyjną.

Pacjenci boją się niektórych badań, gdyż niesłusznie uważają, że są one bolesne lub niebezpieczne. Mitem jest przekonanie o dużej bolesności mammografii, czy na przykład o szkodliwości promieniowania rtg przyjętego przez organizm podczas jednego badania obrazowego. 

- Zdenerwowany pacjent jest bardzo złym partnerem do współpracy z radiologiem - zaznacza prof. Andrzej Urbanik. - Dlatego stworzyliśmy stronę internetową, na której można obejrzeć krótkie klipy filmowe ukazujące punkt po punkcie jak wygląda badanie.

Tematyka przygotowania pacjenta do badań radiologicznych zostanie poruszona przez profesora podczas wykładu dla pacjentów i lekarzy zaplanowanego w trakcie nadchodzącego IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 7-8 marca 2019 r.). 

Osobnym tematem edukacyjnym, który także znajdzie swoje miejsce w programie Kongresu jest zagrożenie Alkoholowym Zespołem Płodowym (FAS) u dzieci matek pijących alkohol w ciąży.

- Alkoholowy Zespół Płodowy, to narastający problem, dotyczący nie tylko - jak można by sądzić - osób z marginesu społecznego, ale także wykształconych kobiet z dużych miast i ich dzieci - podkreśla prof. Urbanik, nawiązując do doświadczenia płynącego z badań mózgu prowadzonych przy pomocy zaawansowanych technik radiologicznych u dzieci z podejrzeniem FAS.

Wypowiedź zarejestrowana 10 stycznia br. podczas drugiego spotkania Rady Naukowej IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 7-8 marca 2019 roku).

Program Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum