×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wynalazek z Polski nową metodą leczenia chorych na kręgozmyk

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia14 lutego 2017 13:08

Neurochirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu wzięli udział w badaniach nad nową metodą leczenia chorych cierpiących na kręgozmyk, czyli przesuwanie się kręgów.

Wynalazek z Polski nową metodą leczenia chorych na kręgozmyk
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badania nad nową metodą leczenia przesuwania się kręgów rozpoczął przed dwiema dekadami dr Lechosław Ciupik, bioinżynier z Zielonej Góry. Jego wynalazek został dopracowany m.in. przez zespół neurochirurgów z Bytomia, pod kierunkiem dr Jerzego Pieniążka.

Tak powstał implant o nazwie Slider, skonstruowany przez dr Ciupika. Patent zarejestrowano już m.in. w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Turcji, Rosji, Kanadzie i w Chinach.

W badaniach nad Sliderem uczestniczyli też neurochirurdzy z Zakopanego i Brukseli. Wszyscy zostali uznani za współwynalazców. Wkład lekarzy z Bytomia polegał na ocenie efektywności leczenia nową metodą. 

Polski implant jest dziś uznawany za najbardziej fizjologiczną metodę ustawienia kręgów. Umożliwia przywrócenie ich na właściwe miejsce i ustabilizowanie ich. 

Bytomscy neurochirurdzy wykonali najwięcej na świecie operacji leczenia kręgozmyku z wszczepieniem implantu. Szkolą lekarzy z innych ośrodków w kraju, a także za granicą, zanim metoda lub licencja zostanie tam dopuszczona do użytku.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze