Wykryto nowy wariant koronawirusa łączący odmianę brytyjską i indyjską

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP29 maja 2021 13:20

W Wietnamie wykryto nowy, hybrydowy wariant koronawirusa, którą łączy w sobie cechy odmiany brytyjskiej i indyjskiej - podał w sobotę minister zdrowia Nguyen Thanh Long.

Wykryto nowy wariant koronawirusa łączący odmianę brytyjską i indyjską
W Wietnamie wykryto hybrydowy wariant wirusa - bardziej agresywny niż znane do tej pory. Fot. Shutterstock
  • Nowoodkryty wariant koronawirusa jest odpowiedzialny za podwojenie liczby zakażeń w Wietnamie w ciągu zaledwie miesiąca
  • Hybrydowym wariant wirusa szerzy się szybciej, przenosi się w powietrzu i jest bardziej agresywny niż poprzednicy
  • Sekwencjonowanie genetyczne wirusów, wykazało, że powstała groźna kombinacja wariantu brytyjskiego oraz indyjskiego

Jak poinformował szef wietnamskiego resortu zdrowia nowoodkryty wariant koronawirusa jest odpowiedzialny za podwojenie liczby zakażeń w tym kraju w ciągu zaledwie miesiąca.

Hybrydowy wariant – szybszy i bardziej agresywny

Od początku epidemii w Wietnamie, który od marca 2020 r. stosunkowo dobrze radził sobie z zagrożeniami, odnotowano 6713 zakażenia koronawirusem i 47 zgonów z powodu Covid-19. Z tej liczby blisko 3600 infekcji zostało potwierdzonych od 30 kwietnia do 29 maja - zaznacza wietnamski portal informacyjny VnExpress.

Zakażenia nowym, hybrydowym wariantem, który szerzy się szybciej, przenosi się w powietrzu i jest bardziej agresywny niż poprzednicy, odnotowano w 31 spośród 63 wietnamskich miast.

Groźna kombinacja

W obliczu radykalnego wzrostu infekcji, jaki obserwuje się od końca kwietnia, władze przywróciły restrykcje poluzowane w marcu, gdy w kraju przez blisko 35 dni nie było żadnych nowych przypadków.

- Sekwencjonowanie genetyczne wirusów, które wykryto u ostatnio diagnozowanych pacjentów, wykazało, że mamy do czynienia z groźną kombinacją wariantu brytyjskiego oraz indyjskiego - powiedział Nguyen Thanh Long.

Dodał: - Mówiąc ściślej, mamy do czynienia z odmianą indyjską, która przeszła mutację pod wpływem wariantu brytyjskiego.

W Wietnamie siedem odmian koronawirusa

Jak podaje w sobotę VnExpress w Wietnamie wykryto dotąd siedem odmian koronawirusa: B.1.222, B.1.619, D614G, B.1.1.7 (wariant brytyjski), B.1.351, A.23.1 oraz B.1.617.2 (wariant indyjski).

Cytowany przez portal szef resortu zdrowia Wietnamu zapowiedział, że pełna dokumentacja naukowa zostanie udostępniona środowisku wirusologicznemu na świecie w najbliższym okresie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum