Wyjazd do sanatorium: co warto wiedzieć?

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 02 września 2019 12:37

Pacjenci mają wiele wątpliwości związanych z wyjazdem do sanatorium. Oto odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań.

Wyjazd do sanatorium: co warto wiedzieć?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obecnie nie ma wyznaczonych dat ważności skierowania poszpitalnego ani czasu przysłania skierowania do NFZ. Decyzję o wystawieniu skierowania na leczenie uzdrowiskowe należą do lekarza prowadzącego, znającego stan zdrowia pacjenta i biorącego pod uwagę brak przeciwwskazań do tej formy leczenia - informuje Dziennik Łódzki.

Leczenie uzdrowiskowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami, może być realizowane dla pacjentów od 3. roku życia. W przypadku dzieci od 3. do 6. roku życia - pod opieką osoby dorosłej.

Skierowanie na leczenie sanatoryjne wpływa do Funduszu i zostaje zarejestrowane w systemie komputerowym, gdzie otrzymuje indywidualny numer rejestru. W oddziale Funduszu skierowanie ocenia lekarz specjalista, który może poprosić lekarza kierującego na leczenie uzdrowiskowe o dodatkowe badania lub konsultacje, np. konsultację kardiologiczną.

Skierowanie, które zawiera braki formalne, zwracane jest lekarzowi, który je wystawił, w celu uzupełnienia. Jeżeli złożone do oddziału Funduszu skierowanie w okresie 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia, nie zostanie zrealizowane, Narodowy Fundusz Zdrowia odsyła skierowanie do lekarza, który je wystawił w celu weryfikacji (aktualizacji).

Lekarz w ciągu 30 dni dokonuje weryfikacji skierowania i w przypadku, gdy jest ona pozytywna, odsyła je do NFZ. Pacjenci ze skierowaniami po weryfikacji wyjeżdżają w pierwszym wolnym terminie, o ile ich skierowania zostaną pozytywnie zaopiniowane przez lekarza Funduszu.

Więcej: dzienniklodzki.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze