Wyjazd do sanatorium a koronawirus: można zrezygnować bez konsekwencji

Autor: JJ, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2020 09:35

Wiele starszych osób, które mają zaplanowane wyjazdy na leczenie uzdrowiskowe z NFZ obawia się sytuacji epidemiologicznej związanej z koronawirusem, nawet jeśli regiony, gdzie są sanatoria są wolne od przypadków wykrycia wirusa SARS-CoV-2.

Oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia będą honorowały rezygnacje pacjentów. Fot. PTWP

W poniedziałek (9 marca) w audycji Gazeta.pl minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał, że wyjazd do sanatorium nie jest teraz dobrym pomysłem. Zgodnie ze specustawą NFZ już zaczął wydawać zarządzenia w sprawie zrekompensowania finansowych zobowiązań wszystkich jednostek uzdrowiskowych. Jeżeli pacjent ma skierowanie do sanatorium i w tej chwili nie jest ono możliwe do wykonania, będzie przesuwane w czasie.

Także Sylwia Wądrzyk, rzeczniczka NFZ poinformowała portal rynekzdrowia.pl, że z uwagi na sytuację epidemiologiczną, oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia będą honorowały rezygnacje pacjentów z leczenia uzdrowiskowego a skierowania do sanatorium będą mogły być zrealizowane w późniejszym terminie.

Na razie wyjazdy do sanatorium, na które kieruje NFZ, nie są odwoływane. Podobnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych także jeszcze nie odwołuje wyjazdów na tzw. rehabilitację leczniczą.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum