Wuefiści będą uczyć jak być zdrowym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2009 16:55

To efekt międzyministerialnego porozumienia propagującego działania prozdrowotne.

Wuefiści będą uczyć jak być zdrowym

Minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Haber oraz podsekretarz stanu w resorcie sportu i turystyki Tomasz Półgrabski podpisali porozumienie w sprawie profilaktyki zdrowia dzieci i młodzieży.

– Kiedy tworzyliśmy nową podstawę programową, która miała na celu na nowo opisać czego chcemy uczyć na wszystkich etapach edukacyjnych, uznaliśmy, że trzeba dobrze wyeksponować miejsce edukacji zdrowotnej – mówiła Katarzyna Hall.

Jak potwierdziła, dużą część odpowiedzialności za jej promocję, za jej wymiar praktyczny, przypadnie nauczycielom wychowania fizycznego.

– Zgodnie z nową podstawą, to na nich w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za uświadamianie młodzieży jak dbać o siebie, o swoje zdrowie, zdrowe nawyki związane z żywieniem i ruchem – wyjaśniała minister.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak przypomniał, że zgodnie z międzynarodową konwencją jednym z podstawowych praw dziecka jest prawo do życia i zdrowia.

– Naszym obowiązkiem jest profilaktyka i tłumaczenie czego nie wolno robić, co należy i w którym kierunku iść. Statystyki bombardują nas rozmaitymi problemami zdrowotnymi związanymi z dziećmi: od próchnicy po choroby onkologiczne – mówił Michalak, podkreślając, że wielu przypadkom można by zapobiec.

Porozumienie zakłada również współpracę trzech ministerstw przy realizacji programu „Szkoły dla zdrowia Europy”.

Projektowi patronują Światowa Organizacja Zdrowia (Biuro Regionalne dla Europy), Rada Europy oraz Komisja Europejska. W Polsce popularyzację idei „Szkoły dla zdrowia Europy”, rozpoczęto projektem „Szkoła Promująca Zdrowie”, realizowanym pod kierunkiem prof. Barbary Wojnarowskiej.

Od 1992 r. zaczęły powstawać wojewódzkie sieci szkół promujących zdrowie. Aktualnie sieci zorganizowano we wszystkich województwach i należy do nich ok. 2000 szkół.

23 listopada reprezentanci sześciu szkół w Polsce, m.in. Szkoły Podstawowej nr 19 w Elblągu oraz Szkoły Podstawowej nr 25 im. Prymasa Tysiąclecia w Rzeszowie, odebrali certyfikaty Szkoły Promującej Zdrowie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum