Wszczepienie magnesów pomoże opanować oczopląs?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2017 20:44

Dzięki wszczepieniu magnesów można zapobiec mimowolnym, rytmicznym ruchom oczu - informuje pismo "Ophthalmology".

Wszczepienie magnesów pomoże opanować oczopląs?
Naukowców zainspirował przypadek pacjenta, u którego oczopląs pojawił się po czterdziestce Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Oczopląs (po łacinie nystagmus) - to mimowolne, rytmiczne ruchy gałek ocznych, wynikające z braku równowagi w napięciu poruszających nimi mięśni. Występuje u jednej osoby na 1000 (jest najczęstszą postacią zaburzeń widzenia u dzieci). Oczy mogą poruszać się w górę i w dół, na boki, a nawet zataczać kółka. Przyczyną zaburzenia mogą być problemy z narządem wzroku lub szlakami nerwowymi, które łączą oczy z częściami mózgu zajmującymi się analizą obrazu.

Choć specyficzne leczenie oczopląsu nie jest znane, można leczyć niektóre powodujące go choroby. Jednak w wielu przypadkach nie udaje się ustalić, co jest przyczyną.

Nową metodę łagodzenia oczopląsu opracowali naukowcy z University College w Londynie oraz University of Oxford. Polega na wszczepieniu dwóch maleńkich magnesów na każde oko - jeden przymocowuje się do kości dna oczodołu, drugi - do jednego z mięśni poruszających okiem. W efekcie słabe, mimowolne ruchy mięśni oka nie poruszają go, podczas gdy silniejsze, świadome ruchy przezwyciężają przyciąganie się magnesów.

Naukowców zainspirował przypadek pacjenta, u którego oczopląs pojawił się po czterdziestce, w związku z chłoniakiem Hodgkina. Nieregularne ruchy oczu utrudniły mu prowadzenie normalnego życia i uniemożliwiły pracę zawodową.

Procedura - składająca się z dwóch kolejnych operacji - została przeprowadzona w londyńskim Moorfields Eye Hospital pod kierunkiem prof. Geoffa Rose'a. Po operacji stan pacjenta znacznie się poprawił. Teraz - cztery lata później - jest w stanie pracować zawodowo, czytać i oglądać telewizję.

Specjaliści uważają, że magnesy mogłyby znaleźć zastosowanie w także w przypadku innych problemów z kontrolą ruchu poszczególnych części ciała. Ważnym przeciwwskazaniem do wszczepiania magnesów jest jednak to, że po operacji nie można wykonywać badań metodą rezonansu magnetycznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum