Wśród konsultantów krajowych brak zgody w kwestii czasu trwania izolacji dzieci

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 02 września 2020 11:28

Konsultanci krajowi w dziedzinie pediatrii i chorób zakaźnych w wydanych niedawno "Zaleceniach dla pediatrów i lekarzy rodzinnych w lecznictwie otwartym, zmniejszających ryzyko transmisji SARS-CoV-2" postulują, aby gorączkujące dzieci zatrzymywać w domu na co najmniej dziesięć dni. Lekarze rodzinni kwestionują zasadność takich zaleceń.

Wśród konsultantów krajowych brak zgody w kwestii czasu trwania izolacji dzieci
Lekarze rodzinni uważają, że 10-dniowa izolacja jest zbyt długa Fot. Fotolia

Konsultanci krajowi w dziedzinie pediatrii - prof. Teresa Jackowska, w dziedzinie chorób zakaźnych - prof. Andrzej Horban, i przewodnicząca zespołu ds. dzieci podejrzanych lub zakażonych SARS-CoV-2 prof. Magdalena Marczyńska piszą w zaleceniach, że każde gorączkujące dziecko wymaga konsultacji i zbadania przez lekarza w poradni. U większości małych pacjentów gorączka będzie objawem innych chorób, najczęściej wirusowych. Każde dziecko bez gorączki może być w stanie zagrożenia życia. Dlatego, nawet jeśli może być leczone w domu, powinno pozostać w nim przez minimum dziesięć dni - informuje Rzeczpospolita.

W wytycznych wskazują też, że dziecko bez kontaktu nie musi mieć wykonanego testu w kierunku koronawirusa.

Konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. Agnieszka Mastalerz-Migas poddała te zalecenia w wątpliwość. W jej ocenie w infekcjach kataralnych dziesięć dni to zbyt długi czas, który spowoduje, że dziecko straci wiele lekcji. Podkreśliła też, że w zaleceniach podano, że o nauce zdalnej miałby decydować lekarz, a nie - jak podał minister edukacji narodowej - dyrektor szkoły.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum