Września: powolny koniec karetek z lekarzami?

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2017 09:34

Jedyna karetka z lekarzem w powiecie wrzesińskim miała zostać zlikwidowana. Lekarza zastąpić mieli ratownicy medyczni. Lekarze protestują przeciw takiej tendencji.

Września: powolny koniec karetek z lekarzami?
Zespoły "P" zamiast "S" - będzie ich coraz więcej? Fot. PTWP

Lekarze specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego z Wrześni dowiedzieli się, że jedyna karetka pogotowia z lekarzem w ich powiecie ma zostać zlikwidowana. Zastąpić ją miał zespół podstawowy, w skład którego wchodzą ratownicy medyczni.

Informacja taka pojawiła się na stronie wojewody, który jest odpowiedzialny za plan działania systemu państwowego ratownictwa medycznego dla województwa wielkopolskiego.

Aby zapobiec tej sytuacji skierowali pismo ze swoim stanowiskiem do ministra zdrowia. W piśmie tłumaczą, że decyzja o likwidacji specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, w której interesy pacjentów nie są właściwie zabezpieczone.

Innego zdania jest Robert Judek, ratownik medyczny i rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Tam właśnie kilka miesięcy temu zlikwidowano trzy zespoły specjalistyczne. Dzięki zaoszczędzonym w ten sposób środkom utworzono w ich miejsce cztery zespoły podstawowe, co poprawiło funkcjonowanie ratownictwa medycznego w tym terenie.

Przypomnijmy, że po roku 2020 lekarze w karetkach mają być lekarzami specjalistami medycyny ratunkowej lub po drugim roku specjalizacji, pod warunkiem kontynuacji kształcenia.

- Do tego czasu zespoły z lekarzami będą mogły funkcjonować na obecnych zasadach, czyli lekarzem w karetce może być tzw. lekarz systemu, a więc lekarz ze specjalizacją z medycyny ratunkowej lub pięciu innych specjalizacji lub lekarz po drugim roku specjalizacji - informował wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz przedstawiając  zamierzenia resortu 9 lutego, na posiedzeniu sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

MZ zapowiadało pierwotnie stopniową rezygnację ze specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego, w składzie których jest lekarz, na rzecz zespołów podstawowych składających się z kompetentnych ratowników.

Naczelna Rada Lekarska w stanowisku z listopada oceniała, że zlikwidowanie specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego może stwarzać realne zagrożenie dla pacjentów w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego. NRL oceniła, że rozwiązanie takie wiąże się ze zwiększeniem obciążenia pracą lekarzy szpitalnych oddziałów ratunkowych i może zablokować te oddziały oraz izby przyjęć.

Więcej: www.gloswielkopolski.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum