Wrocław: zakończyła się operacja z wykorzystaniem robota da Vinci, trwa druga

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2011 18:58

Pierwszy zabieg histerektomii, czyli usunięcia macicy przy wykorzystaniu robota chirurgicznego da Vinci w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, zakończył się sukcesem. Pacjentka czuje się dobrze - poinformowali chirurdzy z placówki.

Wrocław: zakończyła się operacja z wykorzystaniem robota da Vinci, trwa druga

Początkowo w szpitalu planowano wykonać trzy operacje usunięcia macicy kobietom w różnym wieku. Ostatecznie w poniedziałek (17 stycznia) zostaną przeprowadzone dwa zabiegi.

– Jeden już się zakończył pełnym sukcesem. Pacjentka czuje się dobrze. Do drugiego właśnie się zabieramy i należy się spodziewać jego zakończenia około godz. 20.00 – mówił prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Zoperowana pacjentka ma 50, druga kobieta – 40 lat.

Pierwszy tego typu zabieg w Polsce przy użyciu robota odbywał się pod kierownictwem prof. Jana Perssona ze Szwecji. Tydzień przed operacjami zespół specjalistów z Wrocławia pojechał do Szwecji, by tam przyjrzeć się podobnym zabiegom.

Robot chirurgiczny da Vinci – pierwszy w Polsce – rozpoczął pracę we Wrocławiu w grudniu 2010 r. Wtedy też odbyła się pierwsza operacja z jego wykorzystaniem, która zakończyła się sukcesem. Robot wykorzystywany jest m.in. w diagnostyce i leczeniu operacyjnym wielu schorzeń ginekologicznych.

Da Vinci ma cztery ramiona, z których trzy wyposażone są w narzędzia chirurgiczne (na czwartym ramieniu umieszczona jest kamera endoskopowa). W czasie operacji maszyną steruje chirurg, siedzący przy specjalnej konsoli, w której umieszczone są manetki sterujące. W okularach konsoli chirurg ma podgląd operowanego pola – w trójwymiarze, wysokiej rozdzielczości HD, naturalnych barwach, a także w dziesięciokrotnym powiększeniu. Pozwala to lekarzowi na niezwykle dokładne i precyzyjne usunięcie chorych tkanek.

Operacje wykonywane przy użyciu da Vinci minimalizują powikłania pooperacyjne oraz znacznie skracają czas powrotu do zdrowia i pełnej sprawności.

Przy wykorzystaniu da Vinci we wrocławskim szpitalu będą odbywać się operacje nie tylko ginekologiczne, ale również urologiczne, operacje z zakresu chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej i kardiochirurgii.

Na świecie w szpitalach pracuje już 1662 robotów: w Stanach Zjednoczonych – 1228, w Europie 292, w tym we Włoszech – 50, w Niemczech – 43, we Francji – 39, w Hiszpanii – 22, w Szwecji –13, w Czechach – 9, w Rumunii – 8 i od niedawna pierwszy w Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum