Wrocław: wiele przypadków zachorowań na ospę wietrzną

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2016 13:53

Lekarze we Wrocławiu notują coraz więcej zachorowań na ospę wietrzną wśród dzieci. Chorują głównie maluchy ze żłobków i przedszkoli. Lekarze uspokajają, że nie ma epidemii, ale zachorowań jest jednak naprawdę sporo. Sprzyja im wiosenna aura.

Wiele przypadków zachorowań na ospę wietrzną we Wrocławiu. Fot. Archiwum

Chorujących dzieci mogłoby być mniej, gdyby rodzice szczepili je przeciw tej chorobie. Tymczasem wielu rodziców nie wie, że ich dziecku przysługuje bezpłatna szczepionka. W efekcie przeciw ospie jest dziś zaszczepione tylko co trzecie dziecko.

Prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, tłumaczy, że ospa wietrzna zazwyczaj przebiega łagodnie. Ale u niektórych wywołuje groźne powikłania neurologiczne.

Lekarz wspomina 3-letnie dziecko, które zmarło we Wrocławiu po wstrząsie septycznym powodowanym zakażeniem paciorkowcami po ospie. Druga grupa powikłań to choroby neurologiczne: zapalenia móżdżku, mózgu i opon mózgowych.

Ospa wietrzna wciąż jest jedną z ostatnich chorób zakaźnych, które w Polsce występują bardzo często, i to mimo że dostępne są bardzo skuteczne szczepionki. Dla części dzieci bezpłatnie.

W krajach, które stosują szczepienia prawie wyeliminowano ospę wietrzną. W Polsce są one jedynie zalecane. Wciąż wielu rodziców mówi, że... warto, by dziecko zachorowało. Stąd pomysły na ospaparty, które czasem kończą się tragicznie.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum