Wrocław: w szpitalu wojskowym wykonano pierwsze przeszczepienia wątroby
Dwa przeszczepienia wątroby wykonano w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. W ten sposób placówka dołączyła do grona dziewięciu polskich szpitali, które wykonują takie zabiegi. Pierwsza operacja odbyła się w maju, a druga pod koniec lipca.

We wtorek (20 sierpnia) na konferencji prasowej o przeszczepach poinformował dr Paweł Chudoba, ordynator Klinicznego Oddziału Chirurgii Transplantacyjnej 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii.
- Szpital miał pozwolenie na taką transplantację od 2015 r., ale dopiero intensywne prace organizacyjne, logistyczne i medyczne przez ostatnie pół roku doprowadziły do ożywienia tej procedury i pozwoliły wykonać pierwsze transplantacje wątroby. Lipcowy zabieg trwał siedem godzin, był dosyć długi, a pacjentka opuściła szpital w 16 dobie - powiedział dr Chudoba.
Pacjentka to 55-letnia kobieta cierpiąca na marskość wątroby spowodowaną innymi chorobami. Czekała na przeszczep od marca 2019 r., gdy została zakwalifikowana do tego zabiegu.
- Miałam wątpliwości i obawy, czy się poddać przeszczepowi. Jednak teraz jestem wdzięczna lekarzom. Czuję się dobrze, dużo lepiej niż przed zabiegiem - powiedziała pacjentka, pani Irena. O szczegółach pierwszego majowego zabiegu lekarze nie informowali, bo pacjent się na to nie zgodził.
Kierownik Kliniki Chirurgii w 4. Wojskowym Szpitalu Kliniczny we Wrocławiu prof. Jacek Śmigielski podkreślił, że ta placówka jest dziewiątym ośrodkiem w kraju i pierwszym szpitalem wojskowym, który przeszczepia wątrobę.
We Wrocławiu zabieg wykonywany jest też w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, z którego przeniósł się dr Chudoba, a w Polsce robi się to w trzech szpitalach w Warszawie oraz w Katowicach, Bydgoszczy, Gdańsku i Szczecinie.
- Wrocław po Warszawie jest drugim miastem, gdzie jest więcej niż jeden wykonujący transplantacje szpital, zatem nasi pacjenci mają pewien dodatkowy komfort. W naszym szpitalu nie poprzestajemy jednak tylko na przeszczepach wątroby i chcemy w najbliższym czasie doprowadzić do zabiegów transplantacji innych organów - powiedział Śmigielski.
Dr Chudoba, który jest wojewódzkim konsultantem w dziedzinie transplantologii, ocenił, że w niedługiej przyszłości oba wrocławskie szpitale będą wykonywać rocznie nawet ok. 60 przeszczepów wątroby. Ograniczeniem jest dawstwo, podobnie jak przy przeszczepach nerek. Właśnie przeszczepy nerek mają być kolejną procedurą w szpitalu wojskowym, który wykonywał już takie zabiegi i ma na nie pozwolenie.
Obecnie w Polsce na przeszczep wątroby czeka około 150 pacjentów, a od stycznia 2019 r. wykonano 184 transplantacje.
Roman Skiba (PAP)

ZOBACZ KOMENTARZE (0)