×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wrocław: w szpitalu powstała strefa relaksu dla seniorów

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia31 sierpnia 2014 14:23

Gry planszowe, książki, wygodne miejsca do siedzenia, radio, czajnik do zaparzenia kawy i herbaty, tablica ogłoszeń kulturalnych, a niebawem również telewizor. Tak wygląda strefa relaksu na oddziale wewnętrznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu

Wrocław: w szpitalu powstała strefa relaksu dla seniorów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Nie nazywaliśmy jej kącikiem seniora, bo to się może źle kojarzyć - mówi Janusz Jerzak, dyrektor wrocławskiego szpitala przy ul. Koszarowej. - W powrocie do zdrowia ważna jest aktywność zarówno ciała, jak i umysłu - dodaje.

Pacjentów w starszym wieku z roku na rok przybywa. Średnia długość życia wydłuża się, więc i prawdopodobieństwo zachorowania w wieku emerytalnym rośnie. Problemem oddziałów internistycznych jest to, że pacjenci w podeszłym wieku przebywają na nich dłużej, niż powinni. Jest to widoczne zwłaszcza w okresie przedświątecznym i w wakacje.

- Senior w szpitalu powinien być tylko tyle, ile potrzeba, by wyleczyć go z choroby. Ani dnia dłużej - mówi dyrektor Jerzak. Zaznacza, że dłuższa hospitalizacja wcale nie służy zdrowiu, a wręcz przeciwnie. Pacjent leżący przez długi czas w łóżku jest mniej aktywny, wzrasta również m.in. ryzyko odleżyn.

- Chcemy, żeby pacjenci w podeszłym wieku, ale nie tylko, zamiast leżeć w łóżku, przychodzili tu spotkać się z innymi pacjentami, porozmawiać, wypić herbatę. Zapraszamy również wolontariuszy, studentów, każdego, kto chce spędzić czas z naszymi seniorami - mówi Janusz Jerzak.

Więcej: www.gazetawroclawska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum