Wrocław: w szpitalach przybywa starszych pacjentów - jak są traktowani?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2014 09:47

Pacjenci w podeszłym wieku są często w szpitalach traktowani przedmiotowo, bez szacunku. Personel zwraca się do nich ''dziadku'', leżą na "dostawkach" na korytarzach, a ich rodziny traktują szpital jak przechowalnię.

Jak podaje Gazeta Wrocławska, lekarze przyznają, że niektórzy zapominają o swoich bliskich, tygodniami nie odwiedzają ich w szpitalu, by nie natknąć się na lekarza i nie rozmawiać o wypisie. Chory zostaje wypisany do domu, gdy lekarze mają pewność, że otrzyma on odpowiednią opiekę.

Z danych Wrocławskiego Centrum Seniora wynika, że w mieście przyjmuje 10 geriatrów. Działa 8 przychodni, które mają podpisane umowy na świadczenia w zakresie geriatrii. W szpitalach jest 47 łóżek przeznaczonych dla seniorów. Tak wygląda opieka zdrowotna dla 140 tys. wrocławian powyżej 60. roku życia.

Dodatkowo łóżka dla starszych pacjentów są przygotowane na innych oddziałach. W praktyce większość seniorów trafia na oddziały wewnętrzne. Na oddziałach internistycznych ponad 75 proc. pacjentów ma powyżej 60 lat, zaś co dwudziesty powyżej 90 lat - podaje Jarosław Maroszek, dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Więcej: www.gazetawroclawska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum