Wrocław: w nowej poradni będą się rehabilitować z powikłań po COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2021 19:01

Od początku lutego w Centrum Medycznym Dobrzyńska we Wrocławiu działa poradnia rehabilitacji dla osób z powikłaniami po COVID-19. Od marca pacjenci zmagający się ze skutkami tej choroby będą mogli też korzystać z pomocy psychologicznej.

Wrocław: w nowej poradni będą się rehabilitować z powikłań po COVID-19
Turnusy rehabilitacyjne będą przeznaczone w szczególności dla pacjentów z niewydolnością oddechową i osłabieniem mięśniowym po infekcji koronawirusem SARS-CoV-2. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

W poniedziałek (8 lutego) na konferencji prasowej wicemarszałek woj. dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski poinformował, że poradnia powstała dzięki współpracy z Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu, skąd przekazywani są pacjenci po diagnostyce i leczeniu pulmonologicznym.

- Cieszę się, że marszałkowskie podmioty medyczne podejmują wspólne działania, aby zapewnić pacjentom zmagającym się z dolegliwościami po przebyciu choroby COVID-19 kompleksową opiekę. Zapotrzebowanie na poradnie pocovidowe jest bardzo duże, dlatego uruchomiliśmy je nie tylko we Wrocławiu, ale również w Legnicy, Wałbrzychu i w Jeleniej Górze - powiedział Krzyżanowski.

Rehabilitacja obejmuje wizytę u lekarza i u fizjoterapeuty. Oceniają oni stan pacjenta, dobierają odpowiedni zestaw ćwiczeń i zabiegów, dostosowany do jego potrzeb i możliwości. Wykonywane zabiegi służą poprawie wydolności oddechowej i krążeniowej, poprawie równowagi i koordynacji, zwiększeniu siły mięśniowej i ogólnej sprawności pacjenta. Po dwóch tygodniach codziennych zabiegów następuje weryfikacja stanu zdrowia pacjenta i określenie dalszych działań.

Dyrektor Centrum Medycznego Dobrzyńska Grzegorz Kulczycki podkreślił, że specjaliści w centrum mają duże doświadczenie w zakresie rehabilitacji leczniczej i dysponują jednym z największych ośrodków rehabilitacji.

- Od 1 lutego 2021 r. uruchomiliśmy turnusy rehabilitacyjne, w szczególności dla pacjentów z niewydolnością oddechową i osłabieniem mięśniowym po infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 - powiedział dyrektor.

Centrum otrzymało wsparcie finansowe od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu w wysokości 20 tys. zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na zakup bieżni rehabilitacyjnej, masażera Aquavibron, pulsoksymetrów i pulsometrów.

Rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Patrycja Opalińska poinformowała, że od początku ogłoszenia stanu pandemii dolnośląscy leśnicy przekazali około 200 tys. zł na pomoc służbom zaangażowanym w walkę z COVID-19. Z przekazanych darowizn można było sfinansować m.in. urządzenia do dezynfekcji ambulansów, ozonatory, zakup przyłbic ochronnych, maseczek czy kombinezonów ochronnych.

Roman Skiba (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum