Wrocław: w klinice Przylądek Nadziei działa zespół ekspertów ds. koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2020 18:38

W Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu działa specjalny zespół ekspercki ds. koronawirusa. Do badania pobrano już 245 próbek - podał w komunikacie szpital.

Wrocław: w klinice Przylądek Nadziei działa zespół ekspertów ds. koronawirusa
Klinika Przylądek Nadziei we Wrocławiu; FOT. Barłomiej Kudowicz / Forum

Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławia Monika Kowalska poinformowała w przesłanym w sobotę komunikacie, że powołano w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei" USK zespół ekspercki ds. koronawirusa.

"W związku wykryciem przypadków zarażenia koronawirusem pacjenta oddziału przeszczepowego oraz bezobjawowego zakażenia u jednej osoby z personelu, prof. Leszek Szenborn, kierujący Dywizją Pediatryczną Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu w czasie epidemii, zdecydował o powołaniu takiego zespołu eksperckiego. Do pracy w klinice została oddelegowana dr Agnieszka Matkowska-Kocjan, specjalista pediatrii i chorób zakaźnych, która wspólnie z kierownictwem kliniki będzie planowała akcje wymazowe u wszystkich osób z kontaktu z osobami zarażonymi" - czytamy w komunikacie.

Rzecznik przypomniała, że w piątek (3 kwietnia) w związku z wykryciem zakażenia u pacjenta oddziału przeszczepowego, zastępca dyrektora USK ds. lecznictwa Bogusław Beck, kierujący Sztabem Kryzysowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, podjął decyzję o wykonaniu 45 badań personelowi kliniki oraz opiekunowi pacjenta.

"W sobotę, 4 kwietnia badania w kierunku wirusa SARS-CoV-2 są kontynuowane wobec wszystkich pacjentów, pracowników kliniki, włącznie z personelem pomocniczym, administracyjnym i usługowym kliniki, który kontaktował się z pacjentami i personelem Przylądka Nadziei w ciągu ostatnich 14 dni" - czytamy w komunikacie.

Jak podano, testy są także wykonywane u opiekunów pacjentów, którzy w trakcie ostatnich dwóch tygodni przebywali na terenie kliniki. Do tej pory w Przylądku Nadziei pobrano 200 próbek. W badaniach szpital wspiera finansowo Fundacja na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

"Zakażona pacjentka z oddziału przeszczepowego ma 15 lat, jest siedem dni po przeszczepie - jej stan lekarze określają jako stabilny" - poinformowała rzecznik.

Dodała, że wyniki testów wykazały obecność SARS-CoV-2 u sześciu osób, w tym u trzech pacjentów oraz trzech pracowników personelu USK w Klinice Chorób Serca; Klinice Chorób Wewnętrznych, Zawodowych i Nadciśnienia Tętniczego; Klinice Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Endokrynologicznej oraz w Oddziale Intensywnej Terapii oraz Centralnej Izby Przyjęć przy ul. Curie-Skłodowskiej.

W związku z sytuacją 40 pracowników wymienionych klinik i oddziałów przebywa na kwarantannie domowej. Szpital postępuje zgodnie z ustaloną ścieżką wywiadu epidemiologicznego pod nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Pacjenci są izolowani na terenie szpitala.

"Z przeprowadzonych w piątek kilkudziesięciu testów osób z tzw. istotnego kontaktu żaden nie był pozytywny. Testy pacjentów oraz personelu szpitala będą kontynuowane zgodnie z rekomendacjami naczelnego epidemiologa szpitala" - napisała rzecznik.

Wyjaśniła, że laboratorium molekularne USK w 24-godzinnym trybie pracy wykonuje dziennie kilkaset testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 na potrzeby sanepidu, pacjentów szpitala oraz jego pracowników.

"W pozostałych oddziałach szpitala pacjenci są przyjmowani bez zmian" - podkreśliła rzecznik USK we Wrocławiu, największego szpitala w regionie dolnośląskim.

Roman Skiba (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum