Wrocław: w części przychodni już skończyły się limity przyjęć na rehabilitację

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2009 15:38

Nawet cztery miesiące muszą czekać mieszkańcy Wrocławia, aby dostać się najpierw do ortopedy, a potem na zabiegi z rehabilitacji. Choć dopiero czerwiec, w części przychodni w mieście już skończyły się limity przyjęć na ten rok.

Zabiegi te są niezbędne dla ludzi cierpiących na dyskopatię, zwyrodnienia stawów, po różnych urazach, udarach mózgu. Kolejki do lekarzy nie maleją, choć Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za świadczenia więcej niż w ubiegłym roku, a usługi takie wykonuje coraz więcej placówek. W I kwartale 2008 r. Fundusz zapłacił za takie usługi 98,5 mln zł, a w tym roku o 37 mln zł więcej. - Na ten rok podpisaliśmy umowy ze 149 ośrodkami, w ubiegłym było ich o 10 mniej - zapewnia Gazetę Wrocławską Joanna Mierzwińska, rzeczniczka dolnośląskiego oddziału NFZ.

W Creatorze przy ul. Lotniczej na wizytę u specjalisty rejestrują dopiero na koniec sierpnia. - Mamy bardzo dużo pacjentów na miejscu, oprócz tego dużo rehabilitacji w domu. Wykonaliśmy więcej usług niż mamy w kontrakcie z NFZ - przyznaje Tomasz Kabała, lekarz z Creatora.

Dr Tadeusz Urban, konsultant wojewódzki w dziedzinie rehabilitacji, w rozmowie z dziennikarzem Gazety Wrocławskiej potwierdza, że z roku na rok kolejki rosną. - Społeczeństwo się starzeje, dochodzą choroby cywilizacyjne, które dotykają większą liczbę osób, np. udary mózgu, po których konieczne są zabiegi. Zaś otyłość powoduje obciążenia stawów i choroby zwyrodnieniowe - wylicza dr Urban.

Jest nadzieja, że pacjenci z zachodnich rejonów miasta będą czekać krócej. Urzędnicy z wydziału zdrowia w ratuszu zaapelowali bowiem do siedmiu przychodni, aby zwiększyły liczbę zabiegów. - Mamy sygnały, że wyjątkowo długo czekają w kolejkach pacjenci właśnie w tej części miasta. Cztery placówki po rozmowach z NFZ zgodziły się zwiększyć limity - opowiada Anna Szarycz, dyrektor wydziału zdrowia.

O przyznanie dodatkowych środków na rehabilitację dla dorosłych zabiega też przychodnia przy ul. Dobrzyńskiej. - Na razie dostaliśmy odpowiedź odmowną - mówi Maciej Sokołowski, dyrektor przychodni.

Gazeta Wrocławska publikuje listę przychodni, które zgodziły się zwiększyć limit przyjęć pacjentów: NZOZ Medar, ul. Rękodzielnicza; NZOZ Creator, ul. Lotnicza; NZOZ Celmed, ul. Celtycka, NZOZ Villa Medica ul. Boguszowska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum