Wrocław: w ASK chcą znieczulać przy porodzie, ale pieniędzy brak

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2011 09:54

Dyrekcja Akademickiego Szpitala Klinicznego uważa, że kobiety powinny mieć dostęp do porodu ze znieczuleniem. Lecznica nie ma jednak pieniędzy na ten cel.

Wrocław: w ASK chcą znieczulać przy porodzie, ale pieniędzy brak
W rozmowie z Gazetą Wyborczą Piotr Pobrotyn (specjalista ginekolog-położnik), dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, przyznaje, że jest za dostępem kobiet do znieczulenia zewnątrzoponowego. Na przeszkodzie w wykonywaniu tych procedur stoi jednak m.in. brak rzetelnej wyceny porodu ze znieczuleniem przez NFZ.

Fundusz płaci za poród jedną kwotę – ok. 1600 zł, bez względu na to czy chodzi o poród naturalny, cesarskie cięcie, czy właśnie poród ze znieczuleniem. W opinii dyrektora Pobrotyna, szpital musiałbym rocznie dołożyć 1,5 mln zł, żeby zapewnić swoim pacjentkom znieczulenie przy porodzie. Podkreśla, że nie może pozwolić na zadłużenie szpitala, który od 2006 r. mozolnie wyciąga z długów.

Półtora miliona złotych to w tym szpitalu m.in. koszt zespołu, który potrzebny jest przy znieczuleniach. Zespół, w którego skład wchodzi anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna, musi być dostępny przez całą dobę. Pacjentki powinny mieć również zapewnioną konsultację anestezjologiczną.

Więcej: www.gazeta.pl
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum