Wrocław: udana operacja pobrania nerki z użyciem robota da Vinci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2013 16:27

Bez komplikacji zakończyła się operacja pobrania nerki od żywego dawcy przy użyciu robota da Vinci, którą przeprowadzono w poniedziałek (7 stycznia) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu.

Wrocław: udana operacja pobrania nerki z użyciem robota da Vinci

Był to pierwszy w Polsce zabieg tego typu przeprowadzony przy użyciu robota da Vinci. Polegał na pobraniu narządu od dawcy - matki oddającej swoją nerkę choremu na niewydolność nerek synowi i został wykonany przez dwa zespoły chirurgów kierowanych przez prof. Wojciecha Witkiewicza z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

W operacji uczestniczył także specjalista chirurgii robotowej oraz transplantacyjnej prof. Jacques Hubert z francuskiego Uniwersyteckiego Szpitala w Nancy.

Zabieg pobrania nerki trwał ok. dwóch godzin, a operacja wszczepienia narządu - kolejne dwie godziny. Pacjentka, od której pobrano nerkę, czuje się bardzo dobrze i najprawdopodobniej będzie mogła opuścić szpital w ciągu najbliższych 2-3 dni.

-  Zależało nam, żeby ten przeszczep się powiódł. Myślałem, że pojawią się jakieś kłopoty, ale wszystko udało się znakomicie, pacjentka nie straciła ani kropli krwi, a dzięki wykorzystaniu robota mogliśmy tak pobrać narząd, żeby był w jak najlepszej kondycji. Przeszczepiona nerka już podjęła swoją funkcję - powiedział Witkiewicz.

Podczas zabiegu pacjentka ułożona została na boku przeciwległym do pobieranej nerki. Okolica lędźwiowa została uniesiona w celu zwiększenia przestrzeni między łukiem żebrowym, a talerzem kości biodrowej. Wypreparowana nerka, po odcięciu moczowodu oraz zamknięciu staplerem naczyniowym tętnicy i żyły nerkowej, została wydobyta z jamy brzusznej przez niewielkie cięcie w podbrzuszu. W drugim etapie operacji pobrany organ został wszczepiony biorcy.

- Liczba przeszczepów od żywych dawców od 2001 r. przewyższyła na świecie liczbę przeszczepów od dawców zmarłych, ale w Polsce nadal jesteśmy na szarym końcu, bo u nas ten poziom wynosi zaledwie 3 proc. Tymczasem przeszczepianie od dawców żywych jest jedyną możliwością poprawy jakości życia i leczenia pacjentów, którzy na co dzień są leczeni za pomocą dializowania - mówił Witkiewicz.

Prof. Hubert dodał, że we Francji współczynnik przeszczepu od żywych dawców wynosi ok. 10 proc. - Zdecydowanie jednak chcielibyśmy go zwiększyć do przynajmniej 30 proc. Taką wartość udało nam się osiągnąć w szpitalu w Nancy i jest to zdecydowanie zasługa metody robotycznej - tłumaczył lekarz.

Pierwszy w Polsce robot chirurgiczny da Vinci rozpoczął pracę we wrocławskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w grudniu 2010 r. Wtedy też odbyła się pierwsza operacja z jego wykorzystaniem, która zakończyła się sukcesem. Pacjentem był 71-letni mężczyzna chory na raka jelita grubego. W kolejnych miesiącach przeprowadzono m.in. operację histerektomii (usunięcie macicy).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum