Wrocław: uczą chodzić niepełnosprawnych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2010 21:09

Na Politechnice Wrocławskiej skonstruowano platformę do rehabilitacji osób ze złamanym kręgosłupem. Najczęściej ćwiczą na niej 20-40-letni mężczyźni z uszkodzonym rdzeniem kręgowym.

Są po kraksach motocyklowych i samochodowych, po niefortunnych skokach do wody, po wypadkach związanych z uprawianiem sportów ekstremalnych.

- Nawet osoby, którym nie dawano cienia nadziei, stają się sprawniejsze. Ci, którzy mogli poruszać tylko głową, zaczynają siedzieć pewniej na wózku, są w stanie sami jeść czy częściowo ubrać się. Trening na platformie jest skuteczniejszy, niż przewidywaliśmy - mówi Gazecie Wyborczej Stefan Okurowski, fizjoterapeuta, od kilkunastu lat kierownik wrocławskiego Zakładu Rehabilitacji Leczniczej w Urazach i Chorobach Kręgosłupa „Akson”.

Od ubiegłego roku chorzy ćwiczą także na nowej maszynie, która powstała na Politechnice Wrocławskiej. Pacjent jest stawiany na platformie, kolana i biodra ma zabezpieczone pasami, ewentualnie podpiera mu się także tułów. Kiedy ma już precyzyjnie ustaloną postawę, jest poddawany ćwiczeniom imitującym chód oraz wibracjom, które przede wszystkim pobudzają słabe lub porażone mięśnie do skurczów.

Platformę skonstruowano w politechnicznym Laboratorium Szybkiego Rozwoju Produktu, które współpracuje z lekarzami.

Więcej: Gazeta Wyborcza

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum