Wrocław to najgłośniejsze miasto w Polsce, ale w innych jest niewiele lepiej

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2013 10:03

Pomiary hałasu przeprowadzono w centrach pięciu polskich miast: Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku, Białymstoku. Poziom dźwięku mierzono w godzinach szczytu, przez 60 minut w centrach miast, przy elewacjach budynków mieszkalnych. Badanie przeprowadzono w ramach akcji "Zróbmy sobie ciszej".

Wrocław to najgłośniejsze miasto w Polsce, ale w innych jest niewiele lepiej
Najwyższe średnie wartości równe 72,1 dB, uzyskano we Wrocławiu, gdzie punkt pomiarowy ulokowano przy ul. Piotra Skargi. Zaraz za Wrocławiem najgłośniej było w Gdańsku przy ul. Grunwaldzkiej - tam poziom hałasu wyniósł 71,3 dB. W Alejach Jerozolimskich w Warszawie średni poziom hałasu w porze dnia to aż 68,1 dB, a w Alei Korfantego w Katowicach - 66,5 dB. Najciszej zaś okazało się w Białymstoku - 64,9 dB przy ulicy Pałacowej.
 
- Okazuje się, że przy takim natężeniu hałasu komunikacyjnego, nawet przebywając w domu jesteśmy narażeni na jego wpływ. Standardowe okna posiadają współczynnik izolacyjności akustycznej około 30 dB. Zatem można założyć, że poziom hałasu w pomieszczeniach, nawet przy zamkniętych oknach, będzie mieścił się w granicach od około 35 dB do około 42 dB. Dopuszczalny poziom wynosi 35 dB w ciągu dnia oraz 25 dB w nocy. W badanych przez nas miastach jest zatem głośno nie tylko na ulicach, ale również i w domach - komentuje Jacek Szulczyk z Pracowni Akustyczno- Środowiskowej Eko-Pomiar.
 
Specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu alarmują, że już co trzeci Polak ma problemy z komunikacją - wrodzone lub nabyte zaburzenia słuchu. Ostatnie badania wykazały, że co piąty 7-8-latek ma problemy ze słuchem, a aż 15 proc. dzieci ma szumy uszne, spowodowane przebywaniem w zbyt głośnym środowisku i słuchaniem muzyki przez słuchawki.
 
- Do tego dochodzą niewyleczone do końca infekcje górnych dróg oddechowych. Po nich powstają często zmiany wysiękowe i zarostowe, a następnie pogorszenie słuchu. Właściwe leczenie pozwala na przywrócenie dobrego słuchu. Potwierdzeniem pohałasowych uszkodzeń słuchu są początkowo przemijające, a następnie stałe szumy uszne - mówi dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu prof. Henryk Skarżyński.
 
Akcja edukacyjna firmy 3M "Zróbmy sobie ciszej" ma budować świadomość Polaków na temat ochrony słuchu i zagrożeń związanych z hałasem. Patronem akcji jest Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.
 
Więcej: http://www.naukawpolsce.pap.pl/
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum