Wrocław: strefa intensywnej terapii dla pacjentów z COVID-19 w szpitalu im. Marciniaka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2020 14:51

W Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka we Wrocławiu utworzono strefę intensywnej terapii dla pacjentów z COVID-19. Przygotowanych zostało tu 10 miejsc dla osób wymagających leczenia pod respiratorem.

Fot. Shutterstock

O utworzeniu strefy intensywnej terapii - tzw. strefy czerwonej - w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka poinformował w sobotę (18 kwietnia) wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski.

- Szpital deklaruje dodatkowe zabezpieczenie dla pacjentów COVID-19, u których przebieg choroby jest ciężki. Chcemy wesprzeć szpitale jednoimienne w walce z epidemią - powiedziała dyrektor szpitala Katarzyna Kapuścińska.

Strefa czerwona została wydzielona z SOR-u. Postawiono tutaj specjalne śluzy, które służą bezpiecznemu wydzieleniu obszaru czerwonego. Utworzonych zostało 10 miejsc, z możliwością zwiększenia tej liczby do 14, dla pacjentów wymagających leczenia pod respiratorem. Nową strefę intensywnej terapii obsługiwać będzie personel anestezjologii oraz SOR-u.

- Przed nami szczyt zachorowań, przygotowujemy się do jego nadejścia. Kluczowe jest dla nas zapewnienie miejsca w szpitalach dla osób, u których przebieg choroby jest ciężki i wymagają oni intensywnej opieki. To priorytet w tej chwili. Koordynujemy pracę szpitali wojewódzkich, żeby mogły się wzajemnie wspierać i uzupełniać - podkreślił Krzyżanowski.

Wicemarszałek przekazał, że obecnie w dolnośląskich szpitalach i izolatoriach z powodu zachorowania na COVID-19 hospitalizowanych jest 151 pacjentów.

Najwięcej pacjentów zakażonych koronawirusem leczonych jest w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który jest jednoimiennym szpitalem zakaźnym. Przebywa tam 66 pacjentów z COVID-19, z czego dziewięć osób jest hospitalizowanych na OIOM-ie.

Agata Tomczyńska (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum