Wrocław: rusza pierwszy w regionie ośrodek chirurgicznego leczenia otyłości

Autor: DK/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2021 17:39

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej otwiera ośrodek chirurgicznego leczenia otyłości. To pierwszy w regionie ośrodek bariatrii, który zapewni pacjentom kompleksową opiekę i leczenie otyłości w ramach kontraktu z NFZ.

Wrocław: rusza pierwszy w regionie ośrodek chirurgicznego leczenia otyłości
W ośrodku chirurgiczne leczenie otyłości proponuje się chorym, którzy już wielokrotnie próbowali schudnąć. Fot. archiwum

Ośrodek bariatrii będzie częścią Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej.

Dr Mirosław Czyżak, specjalista chirurgii ogólnej, koordynator Ośrodka bariatrii w szpitalu im. Marciniaka zaznaczył: - Chirurgiczne leczenie otyłości proponujemy chorym, którzy już wielokrotnie próbowali schudnąć, ale dalej są na początku drogi. Zabiegi są tylko częścią leczenia - podkreśla chirurg. - Każdy pacjent musi przejść konsultacje u dietetyka, psychologa, czy endokrynologa. To proces leczenia, w którym bardzo wiele zależy od samego pacjenta i jego determinacji.

Ośrodek bariatrii w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. Marciniaka zapewni chorym najskuteczniejsze, stosowane dziś metody chirurgiczne – m.in. balon wewnątrzżołądkowy, rękawową resekcję żołądka, czy operację gastric by-pass. - Wszystkie wykonywane są endoskopowo lub laparoskopowo - mówi dr Czyżak. - Główną zaletą tych technik jest ograniczenie powikłań pooperacyjnych i szybszy powrót do zdrowia.

Pacjenci będą kwalifikowani do operacji po przejściu koniecznych badań diagnostycznych m.in. na tutejszym Oddziale Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych oraz po konsultacji w Poradni Chirurgii Ogólnej.

Dr Mirosław Czyżak: - Zapraszamy do współpracy lekarzy POZ oraz poradni specjalistycznych. To oni znają najlepiej swoich pacjentów i wiedzą, kogo należy skierować do nas. Planujemy zapewnić chorym kompleksową opiekę – od diagnozy, poprzez odpowiednią metodę operacyjną aż do kontroli pooperacyjnej i konsultację dietetyka.

Dr Czyżak chciałby też, żeby przy nowym ośrodku działała grupa wsparcia dla pacjentów z otyłością. – To bardzo istotny aspekt leczenia i powrotu do życia społecznego –dodaje lekarz. -  Planujemy założyć taką grupę, ale na razie zachęcamy osoby z otyłością, żeby się zgłaszały do naszego ośrodka.

Otyłość to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jest przyczyną wielu poważnych chorób takich jak: nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego, czy cukrzyca. 

Szacuje się, że nawet 1,5 mln Polaków kwalifikuje się do chirurgicznego leczenia otyłości. Badania wykazały, że najwyższą skuteczność w leczeniu tej groźnej choroby mają właśnie operacyjne zabiegi nazywane bariatrycznymi.

Szpital im. Marciniaka planuje przyjąć około 200 pacjentów rocznie, którzy kwalifikują się do zabiegów bariatrycznych. W kolejnych latach ta liczba będzie większa.

Więcej informacji na stronie: www.szpital-marciniak.wroclaw.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze