Wrocław: przeszczepy szpiku w piwnicach po szpitalu gruźliczym?

Autor: TVP, SA/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2010 14:15

Do Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych przyjeżdżają pacjenci z całego kraju, chorzy m.in. na białaczkę. Chorych jest tak wielu, że brakuje łóżek.

DCTK z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku prowadzi działalność w dziedzinie hematologii, immunologii, onkologii oraz transplantologii od 24 lat.

Rocznie przyjmuje 9 tys. pacjentów, w tym 830 z chorobami nowotworowymi układu krwiotwórczego: ci ostatni przyjmowani są w trybie pilnym. Dla wielu leczenie w tym szpitalu jest ostatnią nadzieją.

Placówka ma jednak kłopoty lokalowe. By można było leczyć większą liczbę osób, zdecydowano się na wymianę łóżek na węższe od standardowych. Nie rozwiązało to problemu. Pacjenci wciąż leżą na korytarzach. Profesor Andrzej Lange, dyrektor lecznicy, podjął starania o zwiększenie powierzchni. Wystąpił w tej sprawie do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Powierzchnię dodatkową Urząd przyznał, ale... w piwnicach po dawnym szpitalu gruźliczym. Pomieszczenia nie nadają się do leczenia chorych. Są zagrzybione i zaszczurzone.

Na razie nie wiadomo co dalej i czy uda się zdobyć inne pomieszczenia, które nadawałyby się do adaptacji na sale chorych.

W Centrum dotychczas wykonano 930 przeszczepień u dzieci i dorosłych w pełnym zakresie leczenia chorób nowotworowych krwi, jak i wrodzonych niedoborów odporności i anemii. Dorobkiem lekarskim o europejskim znaczeniu są zabiegi z wykorzystaniem komórek krwiotwórczych, opisanie i wykorzystanie komórek macierzystych w zabiegach odtwarzających krążenie w niedokrwionych kończynach, opracowanie metodyki przeszczepień komórkowych wątroby.

Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych jest założycielem pierwszego w Polsce rejestru niespokrewnionych dawców (Krajowy Bank Dawców Szpiku – KBDSz). Efektem pracy KBDSz jest dobór dawcy niespokrewnionego dla 790 chorych z całej Polski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum