Wrocław: przeprowadzili operację kręgosłupa niestandardową metodą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 października 2016 18:04

Lekarze z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 we Wrocławiu wszczepili w kręgosłup 9-letniej dziewczynki rusztowanie umożliwiające skorygowanie zdeformowanego kręgosłupa i jego dalszych wzrost. Dzięki tej metodzie można było zoperować dziecko w tak młodym wieku.

Wrocław: przeprowadzili operację kręgosłupa niestandardową metodą
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Operację w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej przeprowadził chirurg kręgosłupa Krzysztof Kotłowski. - Pacjentka, którą zoperowaliśmy to 9-letnia dziewczynka z szybko postępującą skoliozą. Tej deformacji kręgosłupa nie można było zatrzymać w żaden inny sposób, leczenie zachowawcze było tu nieskuteczne - mówił.

Chirurg zastosował metodę, którą rzadko operuje się w Polsce. Od 2007 r. przeprowadzono jedynie 40 takich operacji, a we Wrocławiu metodę zastosowano po raz pierwszy w historii.

Operacja polegała na wszczepieniu w kręgosłup dziewczynki specjalnego rusztowania wykonanego ze stopu tytanowego. - To jest rusztowanie, na bazie którego kręgosłup pozostaje wyprostowany i może dalej rosnąć. Dzięki operacji udało nam się skorygować skoliozę z 66 stopni do 18 stopni - powiedział chirurg.

Dodał, że zaletą zastosowanej przez niego metody jest to, że dziecko nie wymaga kolejnych operacji. - Przy zastosowaniu standardowych metod tak młodzi pacjenci, u których intensywnie rośnie kręgosłup, są poddawani kolejnym operacjom mniej więcej co pół roku - podkreślił Kotłowski.

Lekarz dodał również, że wszczepiona w kręgosłup konstrukcja jest bardzo dobrze tolerowana przez organizm pacjentów. - Nie obserwujemy żadnych reakcji uczuleniowych i też nie daje ona innych dodatkowych dolegliwości - zauważył.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum