Wrocław: porodówki pękają w szwach

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2010 16:09

Wrocławskie porodówki pękają w szwach z powodu ostatniego baby boomu.

Pierwszy dzień na tym świecie...

Dlatego samorządowcy zapowiadają, że nie obejdzie się bez powiększenia oddziałów położniczych, bo prawie codziennie szpitale odmawiają przyjęć rodzącym. Zdarza się, że kobiety wysyłane są do podwrocławskich szpitali albo kładzione na tzw. szpitalnych dostawkach.

Edward Kostecki, dyrektor wydziału polityki społecznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego przyznaje w Gazecie Wyborczej: – Niestety, wszystkie oddziały położnicze balansują na krawędzi wydolności. Skutkuje to odmową przyjęć rodzących lub przenoszeniem położnic, których pobyt w szpitalu jest przedłużony ze względu na stan noworodka, do oddziału ginekologicznego. A to z kolei jest niekorzystne z punktu widzenia epidemiologicznego.

Dyrektor Kostecki pisemnie poprosił rektora Akademii Medycznej Ryszarda Andrzejaka i wicemarszałka Jerzego Łużniaka o zainteresowanie się sytuacją w podległych im szpitalach. – Trzeba rozważyć zwiększenie liczby łóżek w oddziałach położniczych. Z danych demograficznych wynika, że przez najbliższy rok–dwa dzieci będzie się nam rodziło coraz więcej – mówi Kostecki.

Jak już podawaliśmy, baby boom dał się we znaki m.in. Warszawie. W 2009 r. w stolicy urodziło się ponad 500 dzieci więcej niż w poprzednim roku.

Tutaj jednak wzrostowi liczby narodzin towarzyszy inwestycyjny boom w szpitalach położniczych. Miejsc dla rodzących przybędzie już w połowie 2010 r. Trwa rozbudowa szpitali św. Zofii, im. Świętej Rodziny oraz Szpitala Ginekologiczno-Położniczego „Inflancka”.

W marcu 2010 r. zakończy się budowa pawilonu szpitala przy Inflanckiej, wraz z nowoczesnym blokiem porodowym. – Pierwsze pacjentki powinny tam rodzić już w kwietniu – mówił portalowi rynekzdrowia.pl dr Janusz Siemaszko, dyrektor lecznicy.

W Szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie w 2011 r. ruszyć ma Centrum Zdrowia Rodziny z 60 miejscami. Na inwestycję przeznaczono 38 mln zł. W przyszłym roku ma być oddany nowy budynek należący do Szpitala św. Zofii. Znajdzie się w nim 45 nowych łóżek, a placówka będzie mogła podwoić liczbę przyjęć rodzących pacjentek.

W kolejnych latach planowane są nowe miejsca w Szpitalu Bielańskim oraz w Szpitalu Południowym, który ma zostać oddany do użytku w 2013 r. W Warszawie można się też urodzić w prywatnym Szpitalu Medicover, który działa od lipca 2009 r. Cena pakietu porodowego, w skład którego wchodzą m.in. szkoła rodzenia, znieczulenie zewnątrzoponowe, poród, wynosi 12 tys. zł.

W porodówki inwestuje też Poznań. W połowie ub.r. w ZOZ Poznań-Jeżyce im. Franciszka Raszei, w którym w 2008 r. przyszło na świat 1,8 tys. dzieci, do użytku oddano nowy oddział patologii ciąży na 19 łóżek. Stary oddział patologii ciąży przekształci się w nowoczesny blok porodowy. Wyremontowany zostanie też oddział noworodkowy. W sumie remonty wraz z nowym wyposażeniem kosztować będą 4,8 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum