Wrocław: podsumowanie akcji NEFROTEST

Autor: KLX/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2014 14:22

Wyniki 189 wśród 1311 pacjentów przebadanych w ramach akcji NEFROTEST we Wrocławiu odbiegają od normy. Może to oznaczać, że u tych osób rozwija się choroba nerek. Zostali oni skierowani na dalszą diagnostykę.

Dzięki akcji NEFROTEST, organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska wraz z lokalnym partnerem, którym we Wrocławiu są Centra Dializ Fresenius, możliwe jest wykrycie chorób nerek we wczesnych stadiach, co ma ograniczać wzrost liczby osób dializowanych w Polsce.

Szacunkowo, około 10 % polskiego społeczeństwa może cierpieć na przewlekłą chorobę nerek (PChN).

W akcji NEFROTEST zorganizowanej we Wrocławiu wyniki blisko 15 % przebadanych odbiegały od normy. To powyżej statystycznych wyliczeń, ale trzeba pamiętać, że we Wrocławiu badana była grupa pacjentów powyżej 60. roku życia, a nerki starzeją się wraz z pacjentem i mogą gorzej pracować u starszych osób. Choroby nerek mogą rozwijać się skrycie nawet przez 20 lat nie dając żadnych wyraźnych objawów. Dlatego tak ważne są regularne badania.

- Największą korzyść z badania odniosą pacjenci w III stadium przewlekłej choroby nerek (PChN), których wykryto we Wrocławiu 177. Pacjenci nie byli świadomi patologii nerek, a ich wczesne skierowanie pod opiekę nefrologa może wykryć zmiany odwracalne, a w przypadku ich utrwalenia, spowolnić proces postępu choroby - tłumaczy dr Maria Stanek-Piotrowska, dyrektor Centrum Dializ Fresenius we Wrocławiu.

Pacjenci w IV fazie PChN - 11 osób, pozostaną pod opieką stacji dializ.

Osoby, które nie mogły wziąć udziału w akcji, wciąż mają szansę na bezpłatne badania. Na terenie Wrocławia i okolic lekarze rodzinni, parafie, apteki czy redakcje mediów patronackich otrzymali, w ramach akcji NEFROTEST, komplety skierowań na badania krwi i moczu dla osób powyżej 60. roku życia, ważne do 30 kwietnia 2014. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum