Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 17-01-2019 12:16

Wrocław: pierwsze na Dolnym Śląsku operacje krtani laserem CO2

We wrocławskiej klinice laryngologicznej Medicus Clinic wykonano pięć zabiegów mikrochirurgii krtani z zastosowaniem lasera CO2. Trwały łącznie 11 godzin i były pierwszymi na Dolnym Śląsku.

Fot. Archiwum

Przedstawiciele placówki zaprosili do ich przeprowadzenia dr Yael Oestreicher-Kedem z Tel-Aviv Sourasky Medical Center (jest tam dyrektorem ds. opieki laryngologicznej). To chirurg-laryngolog, która zdobywała doświadczenie na całym świecie - m.in. w amerykańskim szpitalu na uniwersytecie Standford.

Używanie lasera CO2 w zabiegach chirurgicznych krtani jest jedną z najefektywniejszych metod - może być skuteczna np. w leczeniu zlokalizowanego tam raka albo torbieli czy polipów na fałdach głosowych - czytamy w Gazecie Wyborczej. Jednak takie operacje przeprowadza niewiele placówek w Polsce. To dlatego, że potrzeba bardzo dużych umiejętności manualnych, wiedzy i doświadczenia.

Jak wyjaśnia Dagmara Lejszys z Medicus Clinic, zabieg polega na tym, że wiązka lasera CO2 przenosi energię, która natychmiast podgrzewa komórki powyżej 100 st. C, a przez to tkanki odparowują. Daje to efekt cięcia chirurgicznego podobnego do skalpela. Użycie lasera CO2 - według Lejszys - pozwala m.in. lepiej kontrolować zakres usuwanych tkanek, a pacjent po zabiegu odczuwa mniejszy ból; jest też niższe ryzyko odrostu zmiany.

Wspomniane zabiegi przeprowadzono 11 stycznia br.

Więcej: www.wyborcza.pl