Wrocław: pierwsza na Dolnym Śląsku "nieinwazyjna" wymiana zastawek

Autor: Gazeta Wyborcza, AK/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2009 09:29

4 Szpital Wojskowy z Polikliniką we Wrocławiu wszczepia zastawki aortalne bez otwierania klatki piersiowej.

Wrocław: pierwsza na Dolnym Śląsku "nieinwazyjna" wymiana zastawek
Nowa metoda pozwala na uniknięcie rozległej operacji

To pierwsza klinika na Dolnym Śląsku, która wykonuje takie zabiegi. W ten sposób zoperowano już dwie pacjentki – podaje Gazeta Wyborcza.

Metoda polega na wprowadzeniu przez tętnicę balonu, który poszerza zwężoną zastawkę. Następnie za pomocą cewników implantuje się protezę zastawki. Nie są jeszcze znane długofalowe skutki leczenia, dlatego na razie podobne operacje wykonuje się u mocno wyselekcjonowanej grupy pacjentów. Są to najczęściej starsi ludzie, dla których ryzyko 6-7-godzinnej operacji na otwartym sercu jest zbyt duże. Wrocławskie pacjentki miały 78 i 80 lat. Obie wyszły już ze szpitala i czują się dobrze.

Pierwszy na świecie zabieg wszczepienia zastawki aortalnej przez skórę wykonano dwa lata temu w Niemczech i Francji, a dokładnie rok temu w Stanach Zjednoczonych. W Polsce metoda ta stosowana jest od kilku miesięcy.

– Kiedy po raz pierwszy czytałem doniesienia na ten temat, myślałem, że źle przetłumaczyłem angielski tekst – mówi dr Krzysztof Reczuch, który wraz z zespołem operował jedną z pacjentek. – Te zabiegi naprawdę zmienią obraz medycyny – dodaje dr Reczuch.

Zabieg kosztuje ok. 80 tys. zł. W ciągu najbliższych dni lekarze ze szpitala wojskowego zoperują jeszcze dwie osoby.

Zwężenie zastawki aortalnej to wada serca polegająca na zmniejszeniu powierzchni ujścia aortalnego w stopniu utrudniającym wypływ krwi z lewej komory do aorty. Jest trzecią pod względem częstości chorobą serca w krajach rozwiniętych po nadciśnieniu tętniczym i chorobie niedokrwiennej serca. Rozpoznanie opiera się na obrazie echokardiograficznym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum