Wrocław: operacja rozpoczęta, czyli robot da Vinci w akcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2011 13:02

Pierwsza w Polsce operacja raka odbytnicy, z zastosowaniem robota da Vinci, rozpoczęła się 15 kwietnia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Operacja ma potrwać do godziny 14.00.

Wrocław: operacja rozpoczęta, czyli robot  da Vinci w akcji

Zabieg mogą oglądać podczas bezpośredniej transmisji uczestnicy XVI Zjazdu Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich w Gdańsku.

Jak poinformowała PAP w piątek (15 kwietnia) Patrycja Gawora z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, transmisję ogląda kilkuset lekarzy, przebywających na konferencji Sekcji Wideochirurgii zorganizowanej przez prof. Wiesława Tarnowskiego i dr. Macieja Michalika w Gdańsku.

- Operacja dla uczestników ma cenny charakter szkoleniowy, ponieważ przeprowadza ją dr Sławomir Marecik i zespół chirurgów kierowany przez prof. Wojciecha Witkiewicza. Dr Marecik od lat przeprowadza w amerykańskich szpitalach zabiegi przy wykorzystaniu robota da Vinci. Prowadzi on także wiele specjalistycznych kursów z zakresu chirurgii laparoskopowej jelita grubego i jest jednym z pionierów wykorzystania robota da Vinci w tej dziedzinie - mówił z kolei Michał Gibki z wrocławskiego szpitala.

Dodał, że dzięki dwóm konsolom w każdym momencie zabiegu bardziej doświadczony lekarz może bezpośrednio wkroczyć z pomocą. Takie rozwiązanie oznacza także, że operacja może być przeprowadzana przez dwóch lekarzy różnych specjalności.

Według dr. Marecika, aby wykorzystać w pełni możliwości urządzenia należy przeprowadzać przy jego asyście jak najwięcej zabiegów. Tylko wtedy zakup robota będzie w pełni opłacalny dla posiadającej go placówki.

W Polsce dotychczas tylko wrocławski szpital zdecydował się na kupno robota chirurgicznego da Vinci.

- Czujemy się zobowiązani do przedstawienia jego olbrzymich możliwości kolegom z innych placówek. Dlatego gdy dr Marecik zaproponował nam przeprowadzenie operacji, wspólnie wpadliśmy na pomysł, by zgrać termin z konferencją Sekcji Wideochirurgii  - mówił prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Według niego, jest to ciekawe i pouczające doświadczenie, ponieważ wszyscy zgromadzeni widzą ten sam obraz, który ma przed oczami chirurg zasiadający przy konsoli da Vinci.

- Mogą obserwować ruchy narzędzi, tak jakby to oni przeprowadzali operację. Ponieważ jest to pierwsza w Polsce tego typu operacja, chcielibyśmy wykorzystać możliwość jej transmisji do zapoczątkowania cyklu szkoleń z zakresu operacji przy zastosowaniu robota da Vinci dla polskich chirurgów - powiedział Witkiewicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum