Wrocław: nowe standardy okołoporodowe - są wyniki ankiety wśród pacjentek

Autor: Gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 15 października 2011 11:41

Od kilku miesięcy na oddziałach położniczych obowiązują nowe standardy opieki okołoporodowej jednak nadal 56 proc. kobiet oceniło, że personel szpitala traktował je w czasie porodu i w lecznicy źle: przedmiotowo i nieżyczliwie.

Wrocław: nowe standardy okołoporodowe - są wyniki ankiety wśród pacjentek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dr Preeti Agrawal, szefowa Fundacji Kobieta i Natura, ginekolog, przedstawiła wyniki ankiety, którą we wrześniu przeprowadziła na wrocławskich i dolnośląskich porodówkach. Okazało się, że odpowiedzi kobiet, które niedawno rodziły, potwierdzają tezę, że na razie personel szpitali nie oswoił się jeszcze z nowymi standardami opieki okołoporodowej - pisze Gazeta.pl.

Z ankiet wynika między innymi, że 78 proc. rodzących (z 250 ankietowanych) przyznało, że nikt na porodówce nie pytał o plan porodu i nakazano im rodzić w pozycji leżącej. W 62 proc. nie zaproponowano kobietom żadnej niefarmakologicznej formy łagodzenia bólu. Krocze nacięto aż w 73 proc. przypadków.

Jak jednocześnie przypomina GW, prawie wszystkie wrocławskie oddziały położnicze mogą pochwalić się osobnymi salami do porodów rodzinnych, wyremontowanymi łazienkami i dostępem do bezpłatnego znieczulenia w czasie porodu. Dodatkowo porodówki i oddziały neonatologiczne dzięki dofinansowaniu z urzędu miejskiego i marszałkowskiego zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt. W trzech wrocławskich szpitalach działają bezpłatne szkoły rodzenia dla rodziców; nie narzekają na brak chętnych.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum