Wrocław: nowe procedury w szpitalu po wycięciu zdrowej nerki

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2015 14:06

Pod tym jak we wrocławskim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym pacjentowi wycięto zdrową nerkę Uniwersytet Medyczny zmienia procedury obowiązujące podczas operacji.

Wrocław: nowe procedury w szpitalu po wycięciu zdrowej nerki

Władze uczelni przyznają, że dla tego co się wydarzyło nie ma żadnego usprawiedliwienia i nigdy nic podobnego nie może się już zdarzyć.

- Jest to tragedia dla pacjenta, jak i dla zespołu operującego - mówi prof. dr hab. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. To właśnie w placówce, która podlega uczelni, na początku tygodnia wycięto pacjentowi zdrową nerkę.

Po tej pomyłce władze uczelni kontrolują procedury obowiązujące podczas zabiegów, że będą sprawdzać je nie tylko przez najbliższy okres czasu, ale stale, żeby taka tragedia się więcej nie powtórzyła.

Z ustaleń komisji badającej sprawę wynika, że osoba odpowiadająca za tragedię 57-letniego pacjenta nie jest pracownikiem uniwersytetu. Jak mówi prof. Ziętek wnioski personalne wobec lekarza będzie wyciągał szpital.

Już teraz władze uczelni zdecydowały się na wprowadzenie dodatkowych procedur, które będą obowiązywały na wszystkich salach operacyjnych. Na czym będą polegały?

Na sali musi znajdować się obraz radiologiczny plus negatoskop. Musi też być zaznaczona strona i miejsce zabiegu, a cały zespół musi być poinformowany co będzie operowane. Informację taką musi usłyszeć pacjent i cały zespół operacyjny, który wiadomość zaakceptuje. Dopiero wtedy będzie można przystąpić do zabiegu.

Więcej: www.tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum