Wrocław: na operację rdzenia kręgowego czekają pacjenci z całego świata

Autor: polskieradio.pl, PW/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2016 13:29

Do eksperymentalnej operacji przeciętego rdzenia kręgowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu zgłosiło się kilkuset pacjentów z całego świata.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Dzięki neurochirurgom pierwszy sparaliżowany pacjent odzyskał czucie w nogach. Szanse na udział w eksperymentalnej terapii dostaną dwie kolejne osoby. Kandydaci rejestrują się na specjalnie utworzonej stronie internetowej "Wrocław Walk Again" - informuje serwis polskieradio.pl.

Zespół badawczy analizuje skany dokumentacji medycznej, przesłane przez chorych. Tygodniowo rejestruje się około 70 pacjentów, na razie nie ma idealnego kandydata do udziału w trzyletnim projekcie badawczym.

Poszukiwania mogą potrwać nawet rok. Pomoc w naborze obiecało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które ma przekazać informacje do swoich placówek na całym świecie. 

Przypomnijmy, że w 2014 r. kierowany przez prof. Włodzimierza Jarmundowicza i doc. Pawła Tabakowa zespół dokonał rzeczy uważanej dotąd za niemożliwą. Pacjent z przeciętym rdzeniem kręgowym po nowatorskiej operacji przeprowadzonej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu zaczął chodzić z pomocą sprzętu ortopedycznego.

Po raz pierwszy na świecie pacjentowi z takim urazem przeszczepiono glejowe komórki węchowe pobrane z mózgu, doprowadzając do częściowej regeneracji rdzenia kręgowego. 

Więcej: www.polskieradio.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum