Wrocław: miasto sfinansuje terapię dla kobiet, które poroniły

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2010 11:38

NZOZ Centrum Medycznym Baby Vita przy współpracy z miastem uruchomił pierwszą we Wrocławiu terapię dla kobiet, które poroniły.

Terapia będzie się odbywać w trybie indywidualnym, grupowym i w cyklu informacyjno-edykacyjnym. Będą mogły z niej skorzystać kobiety, które poroniły albo urodziły martwe dziecko. Ale nie tylko one.

– To problem całej rodziny. Dziecko traci też przecież ojciec. Ze stratą musi sobie poradzić też starsze rodzeństwo – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Beata Jarosz, szefowa zarządu wojewódzkiego Towarzystwa Rozwoju Rodziny we Wrocławiu.

Jak przyznaje, od lat otrzymywała sygnały, że taka pomoc jest kobietom i ich rodzinom niezwykle potrzebna. Tymczasem oprócz prywatnych gabinetów psychologów czy psychiatrów nie było miejsca, w którym udzielano by takich specjalistycznych porad. Potrzebę dostrzegło też miasto.

– Gmina Wrocław podjęła się współfinansowanie tej inicjatywy. Pieniędze pochodzą z programu wspierania poradnictwa rodzinnego. Pacjentki mogą już umawiać się na indywidualne wizyty. 20 stycznia, o godz. 18.00 w Centrum odbędzie się spotkanie, na które zapraszamy wszystkich zainteresowanych – informuje Jarosz.

Dotychczas mieszkanki Wrocławia, które poroniły lub urodziły martwe dziecko musiały radzić sobie z traumatycznym przeżyciem same. Ratowały się głównie internetowymi kontaktami z innymi osobami, będącymi w podobnej sytuacji, wsparciem innych pacjentek z oddziału patologii ciąży lub bliskich.

– Taka pomoc na pewno jest cenna, ale nic nie zastąpi specjalisty: psychologa, psychiatry, terapeuty. Profesjonalna pomoc przyśpiesza proces psychicznego zdrowienia. Jest też wczesną profilaktyką zespołu stresu pourazowego (PTSD), może również pomóc kobiecie, która straciła dziecko w przygotowaniu się do kolejnej ciąży – tłumaczy Beata Jarosz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum