Wrocław: który szewc będzie robił specjalne buty cukrzyków?

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2009 11:24

Wrocławscy urzędnicy poszukują takiego fachowca. Za spec-obuwie pacjent płaciłby od 550 do 1000 zł. NFZ dopłacałby doń 210 zł.

Wrocławski magistrat zapłaci za pracę szewca i pielęgniarki, która ma szkolić pacjentów. Jak twierdzą urzędnicy takie działanie jest bardzo ważne, ponieważ cukrzyca powoduje zaburzenia krążenia w stopie, które w wielu przypadkach prowadzą do amputacji. Odpowiednie buty pomogą uniknąć tak drastycznych środków.

– Mamy na to około 50 tys. zł. Czekamy tylko aż dyrekcja przychodni przygotuje pomieszczenia – mówi Anna Szarycz, dyrektor wydziału zdrowia w ratuszu.

Już we wrześniu w Wojewódzkiej Przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej przy ul. Dobrzyńskiej we Wrocławiu ma powstać ośrodek dla chorych ze stopą cukrzycową. W pierwszym takim miejscu w regionie będzie można liczyć na kompleksową opiekę takich specjalistów jak : angiolog, diabetolog, chirurg i dietetyk. Właśnie w ośrodku cukrzycy będą mogli skorzystać z porad pielęgniarki i szewca, który poinstruuje jaki typ butów wybrać.

Jak twierdzi dr Dorota Bednarska-Chabowska z kliniki angiologii i diabetologii Akademickiego Szpitala Klinicznego dobór odpowiedniego obuwia jest kluczową kwestią przy takiej chorobie.

– Może uratować chorych przed poważnymi powikłaniami, które kończą się często amputacją zdeformowanej stopy – dodaje dr Dorota Bednarska-Chabowska.

Według informacji „Gazety Wrocławskiej” na Dolnym Śląsku na cukrzycę choruje 180 tys. osób. Lekarze szacują, że co dziesiąty cierpi na zespół stopy cukrzycowej.

– Niestety, połowie tych chorych trzeba amputować stopę – nadminenia dr Bednarska-Chabowska.

Zanim pacjent trafi do szewca na zdjęcie miary, przejdzie badania na pedobarografie. To aparat, który bada miejsca nacisku stopy na podłoże. Jedynym problemem dla pacjentów może być koszt obuwia - od 550 zł do 1000 zł. NFZ dopłaca zaledwie 210 zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum