Wrocław: kongres chirurgii robotowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2012 18:58

Ponad pięciuset chirurgów, naukowców, konstruktorów i studentów bierze udział w pierwszym Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Robotowej, który w czwartek (1 marca) rozpoczął się we Wrocławiu.

Jak powiedział dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu i organizator kongresu, prof. Wojciech Witkiewicz, głównym celem spotkania jest określenie rodzaju operacji, w których powinien być używany robot chirurgiczny oraz kwestii refundacji zabiegów przez NFZ.

- Obecnie NFZ nie refunduje zabiegów, w których używany jest robot. Fundusz twierdzi, że są to zbyt drogie procedury, ale wylicza przy tym koszt samej operacji, a to niewłaściwe. Jeśli bowiem wziąć pod uwagę także koszty pobytu pacjenta w szpitalu, zwolnień lekarskich i rehabilitacji to te proporcje całkowicie się zmieniają - tłumaczył lekarz.

Podczas kongresu poruszona zostanie także kwestia zakupu kolejnych robotów przez polskie placówki medyczne. Wojciech Witkiewicz podkreślił, że obecnie w Polsce działa tylko jeden robot chirurgiczny Da Vinci, który znajduje się we wrocławskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.

- Nie mamy się co porównywać nie tylko do Niemiec, gdzie takich robotów jest ponad pięćdziesiąt, ale także do Czech i Rumunii, gdzie jest ich ok. dziesięciu. Chcielibyśmy, żeby w Polsce pojawiły się kolejne takie maszyny, i wiem, że kilka ośrodków przygotowuje się już do ich sprowadzenia - poinformował Witkiewicz.

Pierwszy zabieg z użyciem robota Da Vinci został przeprowadzony we Wrocławiu ponad rok temu. Jest on stosowany w diagnostyce i terapii chorób prostaty oraz w zabiegach histerektomii (usunięcia macicy). Może być również stosowany w dziedzinie kardiochirurgii, w tym m.in. w zakresie zabiegów naprawy zastawki mitralnej czy operacjach by-pass'ów. Obecnie na świecie pracuje ponad 2 tys. takich robotów, w większości w Stanach Zjednoczonych.

W spotkaniu weźmie udział ponad pięciuset chirurgów, naukowców, konstruktorów m.in. ze Szwecji, Czech i Izraela, ale także studentów medycyny, którzy na uczelniach mają ćwiczenia z dyscyplin zabiegowych.

- Dydaktyka to kolejny cel naszej konferencji. Studenci będą mogli m.in. wziąć udział w warsztatach z użyciem symulatorów robotów chirurgicznych i spotkać się z wybitnymi specjalistami - zaznaczył dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Kongres potrwa do soboty (3 marca). Na piątek (2 marca) zaplanowane zostały m.in. wykłady na temat zastosowań robotów chirurgicznych oraz rozwoju tych maszyn. W sobotę odbędzie się m.in. dyskusja "Roboty chirurgiczne w chirurgii onkologicznej" oraz warsztaty laparoskopowe.

Patronat nad kongresem objął prezydent Bronisław Komorowski.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum