Wrocław: internetowe transmisje zabiegów endoskopowych pomogą szkolić chirurgów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2017 15:34

Chirurdzy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu rozpoczęli cykl internetowych transmisji zabiegów endoskopowych. Ma to pomóc w doskonaleniu umiejętności lekarzy z innych ośrodków. Transmisje mają się odbywać raz w miesiącu - podało biuro prasowe uczelni.

Wrocław: internetowe transmisje zabiegów endoskopowych pomogą szkolić chirurgów
Wykorzystanie toru wizyjnego pozwala na rejestrację zabiegów wykonywanych technikami laparoskopowymi. Fot. archiwum

Jak poinformowano, w czwartek pierwszy transmitowany zabieg przeprowadził kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 we Wrocławiu prof. dr hab. Dariusz Patkowski, który wykonał laparoskopowe operacje przepukliny pachwinowej.

Te operacje zostały przeprowadzone techniką przezskórnego zamknięcia pierścienia pachwinowego opracowaną właśnie w tej wrocławskiej klinice.

- W ten sposób możemy pokazać innym chirurgom, jak taki zabieg wygląda w praktyce i w jaki sposób radzić sobie z ewentualnymi problemami, z którymi również się spotykamy. By to ułatwić, transmitujemy kilka operacji jedna po drugiej, akurat w dniu dzisiejszym było ich pięć - mówi cytowany w komunikacie prof. Patkowski.

Chirurg wyjaśnił, że możliwość transmisji takiego zabiegu jest ściśle związana z wprowadzeniem endoskopowych technik operacyjnych, które wykorzystują tor wizyjny żeby pokazać, co dzieje się w jamie brzusznej.

Jak podano, operacje transmitowane przez klinikę mogą oglądać tylko lekarze, w związku z czym obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Każdy uczestnik o potwierdzonym statusie, otrzymuje specjalny link z hasłem i dopiero w ten sposób może się zalogować i oglądać relację z operacji na żywo.

Jak poinformował prof. Patkowski, kolejne transmisje mają odbywać się cyklicznie - raz w miesiącu.

- Zaczęliśmy od najprostszych zabiegów, które są najbardziej popularne i najczęściej wykonywane przez chirurgów, ale z czasem mamy zamiar stopniować poziom trudności - powiedział chirurg, który jest pomysłodawcą szkoleń poprzez internetowe transmisje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum