PAP/Rynek Zdrowia | 03-11-2011 14:41

Wrocław: inowacyjny zabieg zmniejszający ryzyko udaru mózgu

Lekarze z 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadzili nowy zabieg leczniczy, zmniejszający ryzyko powstania udaru mózgu u osób z migotaniem przedsionków.

To pierwszy tego typu zabieg przeprowadzony na Dolnym Śląsku. Jak przypomniał podczas konferencji prasowej 3 listopada dr Artur Fuglewicz z Kliniki Kardiologii szpitala wojskowego, migotanie przedsionków stanowi jedną z najczęściej stwierdzanych arytmii, zwłaszcza u osób starszych, a w Polsce może cierpieć na nią ok. 300 tys. osób.

Najgroźniejszym powikłaniem migotania przedsionków jest udar mózgu, a ryzyko jego powstania wynika m.in. z tworzenia się niewielkich skrzeplin w nieprawidłowo kurczącym się przedsionku serca. Skrzepliny powstają najczęściej w lewym przedsionku, w tzw. uszku lewego przedsionka.

- Tradycyjną metodą ochrony przed udarem u osób z migotaniem przedsionków jest stosowanie leków przeciwkrzepliwych, które rozrzedzają krew i mają zapobiegać powstawaniu skrzeplin. Niestety związane jest to z koniecznością regularnych badań laboratoryjnych, a wśród części chorych może spowodować także powikłania krwotoczne - tłumaczył Fuglewicz.

Nowa metoda ochrony przed tworzeniem się skrzepów jest skierowana przede wszystkim do pacjentów, u których występuje m.in. ryzyko krwawienia. Polega na zamknięciu uszka lewego przedsionka za pomocą "zatyczki" w kształcie dwóch dysków, która już na zawsze pozostaje w sercu.

- Nowa metoda nie wymaga otwierania klatki piersiowej. Wykonywana jest poprzez nakłucie naczyń w pachwinie i wprowadzenie cewnika. Metoda ta jest równie skuteczna, jak tradycyjne leczenie przeciwkrzepliwe, które po zabiegu nie musi być dłużej stosowane - zaznaczył kardiolog.

Pacjent, który przeszedł zabieg we wrocławskim szpitalu, podkreślił, że cztery dni po operacji mógł już normalnie funkcjonować.

- Czuję duży komfort, chociaż zdaję sobie sprawę, że nie eliminuje to całkowicie ryzyka wystąpienia udaru mózgu - wyznał.

Zabieg trwa ok. 1 godziny, jego koszt to ok. 25 tys. zł, jest refundowany przez NFZ. 4.

Wojskowy Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest pierwszą placówką na Dolnym Śląsku, w którym przeprowadzono tego typu operację. W Polsce jest w sumie 6 ośrodków implantujących podobne urządzenia, a w całym kraju wykonano do tej pory ponad 20 takich operacji.