×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wrocław: hospicjum dla dzieci wprowadza nowy program opieki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia25 października 2017 17:09

"Formuła Dobra" - to nazwa nowego programu terapeutyczno-opiekuńczego, który uruchomiło Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska. To największa w Polsce tego typu placówka, nastawiona na opiekę nad chorymi dziećmi w domu.

Wrocław: hospicjum dla dzieci wprowadza nowy program opieki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Hospicjum działa od października 2015 r. i ma pod swoją opieką 95 dzieci w różnym wieku. Zatrudnia kilkoro pielęgniarzy i pielęgniarek oraz korzysta ze wsparcia kilkudziesięciu wolontariuszy.

- Im większy jest postęp medycyny, tym więcej jest też podopiecznych wymagających pomocy i opieki ze strony hospicjum. Chodzi w tym o to, by nie tylko pomóc chorym dzieciom, ale całym rodzinom - powiedział kierownik hospicjum dr Krzysztof Szmyd.

Dodał, że w 2002 r., gdy zaangażował się w działalność hospicyjną, we Wrocławiu było tylko 20 podopiecznych w wieku dziecięcym, a obecnie w kilku hospicjach jest kilkuset chorych.

Pielęgniarz Piotr Kaśków ma pod opieką siedmioro dzieci; najmłodsza z nich, Zuzia, ma pół roku, a najstarszy chory niedługo stanie się pełnoletni. - Mają różne choroby, nie tylko onkologiczne. Czasem są to wady wrodzone, choroby genetyczne. Pomagamy w domach, więc siłą rzeczy rodziny wprowadzają nas do swoich domów i spraw. To trudne zajęcie, które wymaga odporności psychicznej - powiedział Kaśków.

W środę odchodzono rocznicę dwóch lat działalności i ogłoszono nowy program terapuetyczno-opiekuńczy pod nazwą "Formuła Dobra". W jego ramach raz do roku odbędzie się Festiwal Dobra - jak podano - "z dobrą muzyką, z dobrymi ludźmi i dobrymi artystami".

Zaplanowano liczne dodatkowe działania na cały rok, m.in. otwieranie w placówkach szkolnych "punktów dobra" i sadzenie "drzewek dobra". Ma być również pisana przez cały rok" Księga Dobra".

- Oczywiście to są działania niemedyczne. My wiemy, jak możemy pomóc medycznie naszym chorym. Ważne jest jednak, byśmy pokazywali, że w hospicjum też jest życie i żeby nie był to pusty slogan" - powiedział dr Szmyd.

Roman Skiba - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze