Wrocław: holenderscy lekarze szkolili się w klinice UM z technik laparoskopowych

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2019 21:01

Dwa dni, od 7 do 8 lutego 2019 r. trwały szkolenia w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z technik chirurgii endoskopowej. Z warsztatów u polskich kolegów skorzystali lekarze z Holandii.

Wrocław: holenderscy lekarze szkolili się w klinice UM z technik laparoskopowych
Fot. WUM (zdjęcie ilustracyjne)

- Prof. Dariusz Patkowski, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej to światowej sławy specjalista z zakresu stosowania technik laparoskopowych w grupie najmłodszych dzieci, uważany za pioniera tej techniki u niemowląt i bardzo małych dzieci. Z tego powodu w klinice bardzo często goszczą lekarze z całego świata m.in. z Ukrainy, Holandii ale też z Europy środkowej i zachodniej - powiedziała rynkowizdrowia.pl Monika Maziak, rzecznik prasowy Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Podkreśliła również, że tym razem ze szkolenia skorzystało pięciu chirurgów z Amsterdam University Medical Centers i z Pediatric Surgery Center. Przyjechali oni do Wrocławia by poznać tajniki dziecięcej chirurgii endoskopowej, z której słynie wrocławska klinika.

- W pierwszym dniu szkolenia lekarze brali aktywny udział w warsztatach teoretyczno-praktycznych organizowanych przez lekarzy z kliniki wrocławskiej. Drugiego dnia prof. Patkowski przeprowadził operacje z zastosowaniem techniki endoskopowej w przypadku przepukliny pachwinowej u dzieci. Całość zabiegu była transmitowana przez internet, dzięki czemu nie tylko chirurdzy obecni we Wrocławiu, ale też i lekarze z całego świata, po zalogowaniu, mogli obejrzeć przebieg operacji - wyjaśniła rzeczniczka UM.

Dodała też, że szkolenia w klinice organizowane są cyklicznie, ponieważ wrocławska Klinika Chirurgii i Urologii Dziecięcej należy do grupy wiodących ośrodków chirurgii endoskopowej u dzieci w Polsce. Każdego roku jej lekarze wykonują około 400 operacji korzystając z tej metody.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum