Wrocław: dziewczynka z podejrzeniem grypy wypisana do domu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 maja 2009 12:12

8-letnia dziewczynka, która 10 dni temu wróciła z Meksyku i przebywała we wrocławskim szpitalu z podejrzeniem zachorowania na świńską grypę, wróciła do domu - dowiedziała się PAP w piątek w dolnośląskim sztabie kryzysowym. Wyniki badań dziecka mogą być znane pod koniec weekendu.

- Lekarz zdecydował, że dziewczynka jest w dobrym stanie i może wrócić do domu - powiedział PAP szef dolnośląskiego sztabu kryzysowego Robert Korzeniowski.

Rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar powiedział, że od dziewczynki zostały pobrane próbki, które zostały przesłane do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

- Wyniki będą znane pod koniec weekendu. Dziewczynka, wróciła 10 dni temu z Meksyku. Według nowych wskazań jest 7 dni, kiedy można zauważyć objawy chorobowe, typu podwyższona temperatura ciała - powiedział Bondar.

Jak powiedział w rozmowie z TVN24 szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Andrzej Wojtyła, dziewczynka jest w dobrym stanie. Ma lekkie objawy grypowe. Pobrane od niej próbki są już badane. Czy 8-latka jest chora na świnską grypę, okaże się najprawdopodobniej w sobotę.

Wojtyła dodał, że według lekarzy dziecko zachorowało na zwykłą grypę, a nie zaraziło się groźnym wirusem. Specjaliści uspokajają, że po powrocie z Meksyku uczestniczyła w zielonej szkole i miała kontakt z osobą gorączkującą, stąd prawdopodobne przeziębienie.

Przebadana została również rodzina dziewczynki. Wszyscy czują się dobrze, ale na wszelki wypadek pozostają pod obserwacją lekarską.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia informowało, że w Polsce nadal nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia tym wirusem. W tej chwili są dwie osoby, u których zachodzi podejrzenie zakażenia. Specjalnym nadzorem w związku z możliwością zakażenia wirusem świńskiej grypy zostaną objęte nie tylko osoby wracające z Meksyku, ale także z USA i Kanady.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że według stanu na godz. 6.00 GMT (8.00 czasu polskiego) w piątek liczba oficjalnie potwierdzonych przypadków świńskiej grypy na świecie wynosi 331, a 10 osób zmarło na tę chorobę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum