Wrocław: długie oczekiwanie karetek przed SOR wynikiem złej organizacji?

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2017 11:06

Zdaniem wrocławskich ratowników medycznych dwie godziny oczekiwania na podjazdach wrocławskich szpitalnych oddziałów ratunkowych to nic wielkiego. Karetka z pacjentem potrafi tam utknąć nawet na osiem godzin. W Poznaniu, Krakowie, Katowicach czy Łodzi to nie do pomyślenia.

Wrocław: długie oczekiwanie karetek przed SOR wynikiem złej organizacji?
W Wielkopolsce, na 
Górnym Śląsku czy w Małopolsce karetka na podjeździe SOR-u czeka najwyżej 15 minut. Fot. archiwum

We Wrocławiu są cztery SOR-y, a do 300-400 zgłoszeń na dobę wyjeżdża 28 (w dzień) bądź 22 karetki (w nocy). Połowa wyjazdów kończy się przewiezieniem pacjenta do SOR. W Wielkopolsce, na 
Górnym Śląsku czy w Małopolsce karetka na podjeździe SOR-u czeka najwyżej 15 minut. We Wrocławiu niestety, jest inaczej.

Jak tłumaczy jeden z wrocławskich ratowników, w innych miastach selekcję pacjentów na oddziale ratunkowym przeprowadza lekarz, a nie ratownik, jak to bywa we Wrocławiu. Co prawda pacjenci z zawałem serca są przyjmowani w trzy minuty we wszystkich szpitalach, ale zbyt długo czekają wszyscy inni. Jego zdaniem, jedynym rozwiązaniem są kary finansowe dla szpitali za marnowanie czasu karetek i ich załóg.

Wojewoda zapowiedział, że jego urzędnicy do końca roku będą kontrolować wrocławskie oddziały ratunkowe. Zaś Ministerstwo Zdrowia informuje, że standardem jest, że jeden SOR przypada na około 150 tys. mieszkańców. Obecnie na jeden szpitalny oddział ratunkowy we Wrocławiu przypada około 160 tys. mieszkańców, przy średniej krajowej na poziomie około 176 tys.

Zdaniem Mileny Kruszewskiej, rzeczniczki ministerstwa zdrowia, we Wrocławiu nie można o niedoborze SOR-ów. Problem tkwi raczej w nierównomiernym obciążeniu szpitali przyjęciami nowych pacjentów w połączeniu ze złą organizacją tych przyjęć.

Więcej: www.gazetawroclawska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum