XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Wrocław: co czwarty kleszcz nosicielem boreliozy

Autor: KL, Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2014 09:18

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zrobił badania. Okazuje się, co czwarty kleszczy w regionie jest nosicielem boreliozy.

Lekarze ostrzegają, że lekka zima oznacza plagę kleszczy. 

Borelioza to choroba zakaźna zwana inaczej chorobą z Lyme. Zakażenie następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. Nie ma środka, który dawałby stuprocentową pewność, że nie ukąsi nas kleszcz.

Poza boreliozą kleszcze są nosicielami groźnych patogenów, odpowiadających za anaplazmozę, babeszjozę, zapalenie mózgu. Z ostatnich badań wynika, że na niektórych obszarach Polski około 30 proc. kleszczy ma któryś z tych patogenów lub kilka naraz. 

W kraju najwyższy współczynnik zapadalności na boreliozę odnotowują następujące województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie i podkarpackie.

Najwięcej nowych przypadków zachorowań na boreliozę przypada na okres letni między 1 maja a 30 listopada, 80 proc. przypada na czerwiec i lipiec. Rocznie do polskich szpitali w ostatnich latach trafia około 9 tys. pacjentów z boreliozą (dane NIZP PZH). To pięć razy więcej niż przed 10 laty.

Dr Piotr Kajfasz z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie mówił nam wcześniej, że szybka diagnoza w przypadku boreliozy odgrywa kluczową rolę, jednak w kraju wciąż borykamy się z brakiem standaryzacji badań w tym zakresie. Nasz rozmówca podkreślał jednak, że zdecydowaną większość przypadków boreliozy jest w stanie skutecznie rozpoznać i leczyć lekarz POZ. 

- Problem pojawia się, gdy pacjent nie pamięta o ukąszeniu, nie widać też charakterystycznego rumienia wędrującego. W takich przypadkach choroba nawet latami może być nieprawidłowo diagnozowana - zaznaczał specjalista.

Bakteria w tym czasie wędruje po organizmie wywołując nietypowe objawy jak osłabienie, bóle mięśni i stawów, gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy, późną postać gruźlicy lub kiły. Zdarza się, że mylona jest z tak poważnymi chorobami jak stwardnienie rozsiane.

Nasz rozmówca zapewnia, że sama borelioza wbrew pojawiającym się głosom jest wyleczalna.Problem stanowią zespoły poboreliozowe.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum