Wrocław: chirurgia naczyniowa przy użyciu robota da Vinci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2011 13:07

Pierwsza operacja z zakresu chirurgii naczyniowej przy użyciu robota da Vinci zostanie przeprowadzona w poniedziałek (28 marca) we Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu.

Wrocław: chirurgia naczyniowa przy użyciu robota da Vinci

Pacjentowi zostanie wszczepiona proteza aortalno-udowa, a zabieg będzie nadzorował specjalista z Pragi, prof. Petr Stadler.

Pierwszy w Polsce robot chirurgiczny da Vinci rozpoczął pracę we wrocławskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w grudniu 2010 roku. Wtedy też odbyła się pierwsza operacja z jego wykorzystaniem, która zakończyła się sukcesem. Pacjentem był 71-letni mężczyzna chory na raka jelita grubego. W kolejnych miesiącach przeprowadzono m.in. operacje histerektomii (usunięcie macicy).

28 marca ma być operowany chory z zespołem Leriche'a (niedrożność końcowego odcinka aorty oraz tętnic biodrowo-udowych). Zespół dyrektora szpitala prof. Wojciecha Witkiewicza pod kierunkiem specjalisty z zakresu robotowej chirurgii naczyniowej - prof. Petra Stadlera, przeprowadzi operację wszczepienia protezy aortalno-udowej. Specjalista z czeskiej Pragi przeprowadził do tej pory niemal 170 operacji przy zastosowaniu robota da Vinci.

- Znając osiągnięcia prof. Stadlera postanowiliśmy nawiązać z nim kontakt i zaproponować współpracę. Okazało się, że profesor jest entuzjastycznie nastawiony do naszego pomysłu i od razu zaproponował nam udział w warsztatach w Pradze - tłumaczył profesor Witkiewicz.

Jak informuje prof. Wojciech Witkiewicz, w lutym br. zespół z wrocławskiego szpitala przeszedł szkolenie na ooddziale chirurgii naczyniowej Szpitala na Homolce, którego ordynatorem jest prof. Stadler.

Czeski chirurg wyjaśnił, że pierwszą operację przy pomocy robota wykonał w 2005 roku. Obecnie na oddziale, którym kieruje wykonuje się miesięcznie około pięciu operacji z dziedziny chirurgii naczyniowej przy użyciu da Vinci.

- Cenię operacje przy asyście robota za większą precyzję i łatwość w zespalaniu naczyń, a także wyraźne korzyści z bardziej precyzyjnego nacinania tkanek oraz oczywiście, za wszelkie te zalety, które dają nam operacje przy zastosowaniu technik małoinwazyjnych - tłumaczył prof. Petr Stadler.

Robot da Vinci składa się z czterech ramion, z których trzy wyposażone są w narzędzia chirurgiczne (na czwartym ramieniu umieszczona jest kamera endoskopowa). W czasie operacji maszyną steruje chirurg, siedzący przy specjalnej konsoli, w której umieszczone są manetki sterujące.

W okularach konsoli chirurg ma podgląd operowanego pola - w trójwymiarze, wysokiej rozdzielczości HD, naturalnych barwach, a także w dziesięciokrotnym powiększeniu. Pozwala to lekarzowi na niezwykle dokładne i precyzyjne usunięcie chorych tkanek, bowiem lekarz nie zasłania sobie rękoma operowanego miejsca.

Dla profesora Wojciecha Witkiewicza, to że udało mu się pozyskać środki na zakup robota i rozpocząć operacje przy jego użyciu jest spełnieniem - jak mówi - „bajek o robotach”.

Na razie operacje przy użyciu robota da Vinci wykonywane są tylko w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym we Wrocławiu. Profesor Witkiewicz ma nadzieję, że wkrótce przynajmniej w dwóch kolejnych polskich ośrodkach zostaną zainstalowane te roboty, co zaowocuje połączeniem sił i doświadczeń oraz nawiązaniem współpracy między ośrodkami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum