Wrocław: będzie więcej łóżej na porodówkach, ale to wciąż za mało

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2010 13:03

We Wrocławiu przybędzie 10 łóżek dla rodzących kobiet. To chyba jednak nie wystarczy.

Dodatkowe łóżka znajdą się w Szpitalu Specjalistycznym im. A. Falkiewicza we Wrocławiu, jednak dopiero po remoncie pomieszczeń. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przeznaczy na ten cel 100 tys. zł. Prace mają się zakończyć się za 2-3 miesiące.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, tylko od 18 stycznia do 15 lutego br. wrocławskie szpitale blisko 50 razy informowały pogotowie ratunkowe, że nie mają już wolnych miejsc dla rodzących.

Baby boom dał się już we znaki m.in. Warszawie. W 2009 r. w stolicy urodziło się ponad 500 dzieci więcej niż w poprzednim roku. Tutaj jednak wzrostowi liczby narodzin towarzyszy inwestycyjny boom w szpitalach położniczych. Miejsc dla rodzących przybędzie już w połowie 2010 r. Trwa rozbudowa szpitali św. Zofii, im. Świętej Rodziny oraz Szpitala Ginekologiczno-Położniczego „Inflancka”.

W marcu 2010 r. zakończy się budowa pawilonu szpitala przy Inflanckiej, wraz z nowoczesnym blokiem porodowym.

– Pierwsze pacjentki powinny tu rodzić już w kwietniu – mówił portalowi rynekzdrowia.pl dr Janusz Siemaszko, dyrektor lecznicy.

W Szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie w 2011 r. ruszyć ma Centrum Zdrowia Rodziny z 60 miejscami. Na inwestycję przeznaczono 38 mln zł. W przyszłym roku ma być oddany nowy budynek należący do Szpitala św. Zofii. Znajdzie się w nim 45 nowych łóżek, a placówka będzie mogła podwoić liczbę przyjęć rodzących pacjentek.

W kolejnych latach planowane są nowe miejsca w Szpitalu Bielańskim. W Warszawie można też urodzić w prywatnym Szpitalu Medicover, który działa od lipca 2009 r. Cena pakietu porodowego, w skład którego wchodzą m.in. szkoła rodzenia, znieczulenie zewnątrzoponowe, poród, wynosi 12 tys. zł.

W porodówki inwestuje też Poznań. W połowie ub.r. w ZOZ Poznań-Jeżyce im. Franciszka Raszei, w którym w 2008 r. przyszło na świat 1,8 tys. dzieci, do użytku oddano nowy oddział patologii ciąży na 19 łóżek. Stary oddział patologii ciąży przekształcony zostanie w nowoczesny blok porodowy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum