Wrocław: USK dołączył do ośrodków wszczepiających implanty słuchowe

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 listopada 2019 15:19

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu dołączył do ośrodków medycznych wszczepiających implanty słuchowe. W planach jest wykonywanie rocznie około stu zabiegów - powiedział prof. Krzysztof Morawski, szef Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi wrocławskiego USK.

Wrocław: USK dołączył do ośrodków wszczepiających implanty słuchowe
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak poinformowano w środę (6 listopada) na konferencji prasowej, pierwszy zabieg przeprowadzono w lipcu 2018 roku i od tego czasu wykonano już jedenaście wszczepień implantów słuchowych. Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest czternastym ośrodkiem w kraju, który wykonuje takie zabiegi i pierwszym w regionie dolnośląskim. Dlatego realizowany projekt nazwano Dolnośląskim Programem Implantów Słuchowych.

- Nasz cel jest prosty. Chcemy, by wszyscy mieszkańcy Dolnego Śląska, którzy potrzebują takiego zabiegu i rehabilitacji, mogli uzyskać pomoc w naszym ośrodku. Docelowo rocznie planujemy wykonanie ponad stu zabiegów, bo mniej więcej tyle osób z Dolnego Śląska rocznie jest operowanych w innych ośrodkach w Polsce. To wynika z danych NFZ, który refunduje taki zabieg i przelewa pieniądze do innych oddziałów - powiedział prof. Krzysztof Morawski.

Dodał, że w Polsce jest ponad 8 tys. osób, które ma wszczepiony implant słuchowy, a w tym roku w sumie wykonano 624 takie zabiegi.

- Nasz program obejmuje wszystkich pacjentów, we wszystkich grupach wiekowych, czyli dzieci, dorosłych oraz seniorów. Co jest szczególnie ważne, dzieciom zakładamy implanty obustronnie, by mogły słyszeć stereofonicznie. Równie ważna jak zabieg jest też rehabilitacja, którą gwarantujemy w naszym ośrodku. W przypadku dzieci na efekty tej rehabilitacji duży wpływ ma też zaangażowanie rodziców, którzy nie szczędzą sił i energii, by poprawić mowę dziecka - mówił lekarz.

Zabieg nie jest zbyt skomplikowany. Polega na wszczepieniu w ślimak ucha elektrody odbierającej impulsy elektryczne wysyłane przez nadajnik - procesor mowy umieszczony na zewnątrz głowy. Elektroda pobudza aparat słuchowy i choć pacjent nie odzyskuje słuchu fizjologicznego to ma jednak słuch jakościowo do niego zbliżony.

Dolnośląski Program Implantów Słuchowych jest realizowany we współpracy z samorządem województwa i z wojewodą dolnośląskim Pawłem Hreniakiem. Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski podkreślił, że z perspektywy regionu to bardzo dobra informacja, że takie zabiegi są realizowane na miejscu.

- Dzięki temu nie ma już kolejnego punktu wykluczenia mieszkańców regionu. Wszystkim nam zależy, by pacjenci mieli na miejscu dostęp do wyspecjalizowanych usług medycznych i tak już się dzieje w przypadku wszczepienia implantów słuchowych - powiedział Krzyżanowski.

Pierwszego wszczepienia implantu ślimakowego dokonano w Polsce przed prawie 30 laty. Implant słuchowy to jedyna proteza zmysłu, jaką dotąd wymyślono. Dzięki niej np. dzieci z niedosłuchem mogą chodzić do masowych szkół. Pierwsze zabiegi w ramach Dolnośląskiego Programu Implantów Słuchowych wykonano właśnie u dzieci.

Roman Skiba (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum