Wrocław-Gdańsk: transmisja operacji z użyciem robota da Vinci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2011 16:48

W piątek (15 kwietnia) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu odbędzie się w pierwsza w Polsce operacja raka odbytnicy z zastosowaniem robota da Vinci.

Wrocław-Gdańsk: transmisja operacji z użyciem robota da Vinci
Zabieg będzie transmitowany dla uczestników XVI zjazdu sekcji wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich w Gdańsku.

Jak poinformował Michał Gibki z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, transmisję na żywo będzie oglądało kilkuset lekarzy, przebywających na konferencji sekcji wideochirurgii zorganizowanej przez prof. Wiesława Tarnowskiego i dr Macieja Michalika w Gdańsku.

- Operacja będzie miała cenny charakter szkoleniowy, ponieważ zostanie przeprowadzona przez dr Sławomira Marecika i zespół chirurgów kierowany przez prof. Wojciecha Witkiewicza. Dr Marecik od lat przeprowadza w amerykańskich szpitalach zabiegi przy wykorzystaniu robota da Vinci. Prowadzi on także wiele specjalistycznych kursów z zakresu chirurgii laparoskopowej jelita grubego i jest jednym z pionierów wykorzystania robota da Vinci w tej dziedzinie - mówił Gibki.

Jak zaznaczył, dzięki dwóm konsolom w każdym momencie zabiegu bardziej doświadczony lekarz może bezpośrednio wkroczyć z pomocą. Takie rozwiązanie oznacza także, że operacja może być przeprowadzana przez dwóch lekarzy różnych specjalności

- Aby wykorzystać w pełni możliwości urządzenia należy przeprowadzać przy jego asyście jak najwięcej zabiegów. Tylko wtedy zakup robota będzie w pełni opłacalny dla posiadającej go placówki - powiedział dr Sławomir Marecik.

W Polsce dotychczas tylko wrocławski szpital zdecydował się na kupno robota chirurgicznego da Vinci.

- O jego zaletach, niestety, przekonać się może tylko wąska grupa polskich lekarzy. W związku z tym, że jako jedyni w Polsce dysponujemy robotem chirurgicznym da Vinci, czujemy się zobowiązani do przedstawienia jego olbrzymich możliwości kolegom z innych placówek. - mówił prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego we Wrocławiu.

- Dlatego gdy dr Marecik zaproponował nam przeprowadzenie operacji, wspólnie wpadliśmy na pomysł, by zgrać termin z konferencją sekcji wideochirurgii. Dzięki temu możemy przeprowadzić transmisję dla lekarzy biorących udział w konferencji w Gdańsku - wyjaśniał prof. Witkiewicz.

Wycięcie raka odbytnicy będzie 25 operacją przeprowadzoną przez wrocławski zespół chirurgów z użyciem robota da Vinci.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum